Przejdź do głównej zawartości

"Nieuchronne konsekwencje", czyli lekcja mądrości o życiu

Witajcie! My dorośli wiemy, że nasze decyzje, postępowanie zawsze ma jakieś konsekwencje- raz lepsze, raz gorsze. A czy wiedzą o tym nasze dzieci? Dzisiaj przedstawiamy Wam trzecią książeczke Wydawnictwa Vocatio z serii "Budowanie charakterów" pt. "Nieuchronne konsekwencje" pani Justyny Wacławik. Wcześniej recenzowaliśmy: "Odważnego Hipica" oraz "Mądre oszczędzanie"


Książeczka zawiera pouczającą historię z życia podwodnych zwierząt. Głównym bohaterem jest tutaj Delfinek, który dość często ulega wpływom swoich znajomych. I tak pewnego dnia udaje się razem z nimi na wagary. Na początku wszystko wygląda bardzo kolorowo. Jednak w pewnej chwili... No właśnie! I tutaj dziecko, nasz słuchacz, czytelnik zaczyna sam wyciągać wnioski. Być może w głównym bohaterze odnajdzie samego siebie? 


Znajdziemy tutaj oprócz tej pouczającej opowieści. Pytania do rozmowy z dziećmi. Przykładowe z nich brzmią następująco:
- Jakimi wartościami kierowali się koledzy Delfinka?
- Jak ci się wydaje, czy konsekwencje, które dotknęły Delfinka były słuszne? Dlaczego?
- Czy były to konsekwencje pozytywne czy negatywne?


Jeżeli chodzi o znajomych naszego Delfinka to znajdziemy tutaj m.in.: Rozgwiazdę, Rekiny czy Płaszczkę. Akcja rozgrywa się w szkole, w kinie, w lodziarni i domu Delfinka. Ilustracje są kolorowe, charakterystyczne do tej serii książeczek. 

Po zaistniałych sytuacjach w życiu Delfinka, które nie były dość przyjemne dostaje on lekcję od życia. Już teraz wie, jak należy postępować. A dodatkowo musi ponieść konsekwencje swojego postępowania- przeprosić nauczyciela za swoje zachowanie, odrobić zaległe lekcje i pomóc przez miesiąc młodszym krabikom w kaligrafii. Nauczył się on dużo dzięki tym konsekwencjom i więcej nie dał się już namówić do złych rzeczy. 

Na szczególną uwagę zasługują tutaj również rodzice Delfinka, którzy potrafią z nim spokojnie porozmawiać, po tym wszystkim co się wydarzyło. Tata tłumaczy mu, że dobre zachowania niosą za sobą dobre konsekwencje, a złe zachowania- złe konsekwencje. Mama zaś obiecuje, że już więcej nie będą wspominać tego złego incydentu i oczywiście wybaczają mu z głębi duszy. Jednak, aby serce Delfinka umocniło się w czynieniu dobra musi on ponieść konsekwencje o których już wcześniej napisaliśmy.


Książeczka zawiera również nawiązanie do Pisma Świętego. Chociażby w "Przewodniku dla rodziców", który zawarty jest na ostatnich stronach tego wydania pan Ross Campbell odwołuje się do niego, zwracając szczególną uwagę na to, że nic nie uczy lepiej mądrości niż naturalne i nieuchronne konsekwencje własnego postępowania. Poza tym to my rodzice, opiekunowie, nauczyciele kierujemy wychowaniem dzieci. Musimy być obecni w życiu naszych dzieci nie tylko od święta. Musimy stosować cierpliwie i wiernie zasadę naturalnych konsekwencji.

 
"Nieuchronne konsekwencje" to idealna pozycja książkowa dla dzieci, pokazująca, że nie zawsze warto ulegać presji rówieśników. Czasami warto po prostu odmówić i nie wstydzić się swojego zdania. Historia Delfinka pokazuje, że wszystko w życiu niesie ze sobą jakieś konsekwencje. 

Dziękujemy!

https://vocatio.com.pl/pl/p/Nieuchronne-konsekwencje/776
Znacie jakieś inne książeczki o podobnej tematyce?
Rozmawiacie ze swoimi dzieciakami o konsekwencjach ich postępowania? Jak Wam idzie?

Komentarze

  1. ... bardzo dobrze, że powstają takie książki ...

    OdpowiedzUsuń
  2. Super, że jest taka książka, bo konsekwencje nie są czymś oczywistym dla dziecka. Asia

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie do końca pasuje mi tutaj grafika i forma do wieku potencjalnego odbiorcy, książeczka wygląda jakby była przeznaczona dla maluchów. Co nie zmienia faktu, że temat ważny i trzeba go poruszać z dziećmi.

    OdpowiedzUsuń
  4. Odnosząc się do komentarza Dzieciaki z potencjałem, chcę w tym miejscu zaznaczyć, że nawet osoba dorosła bardziej zrozumie na podstawie tak banalnych obrazków, niż jakby ich w ogóle nie było lub były w innej formie. To co proste do człowieka trwafia szybciej. Książka fajna i lubie takie powieści dla dzieci, z których nawet dorośli mogą czerpać wiedzę, naukę i lekcje ☺

    OdpowiedzUsuń
  5. Dzieci lubią nawiązania do świata zwierząt, stąd popularność choćby cyklu o żółwiu Franklinie czy różnych misiach.

    OdpowiedzUsuń
  6. Czytanie takich tematycznych książeczek bardzo rozwija dzieci, zwłaszcza kiedy mogą równocześnie liczyć na rozmowę z rodzicem.

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo lubią takie mądre książeczki dla dzieci. Piękne wydanie. 😊

    OdpowiedzUsuń
  8. Tak jak już ktoś wyżej wspomniał jedynie bym się uczepiła, że forma wydaje się dla młodszych dzieci a treść dla starszych :). Kto w przedszkolu chodził na wagary? Przyznać się :D Jednak sam motyw ponoszenia konsekwencji faktycznie warto poruszyć od najmłodszych lat.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Podejrzewam, że tu bardziej chodziło o wyprzedzenie tematu, ale aby to potwierdzić musiałabym się zapoznać z książką.

      Usuń
  9. Wspaniała książka, dobrze że takie powstają, myślę, że to idealna forma do przekazania dzieciom pewnych informacji. Takie, mogą pozostać w głowie na dłużej :) Cudowna recenzja!
    Pozdrawiam ciepło ♡

    OdpowiedzUsuń
  10. Tak charaktery się same nie ukształtują, musimy im pomóc...Zwierzęta z podwodnego świata sprawdzą się jak nic...

    OdpowiedzUsuń
  11. Tak rozmawiam z dziećmi o konsekwencjach. Bardzo poważnie podchodzimy do błędów, analizujemy i staramy się wyciągnąć wnioski.

    OdpowiedzUsuń
  12. Sporo się mówi o prawach, a tak mało o odpowiedzialności. Dobrze, że powstają takie książeczki.

    OdpowiedzUsuń
  13. Bardzo ważne przesłania ma ta książeczka.

    OdpowiedzUsuń
  14. Moja młodsza córka uwielbia podwodne klimaty, jestem ciekawa czy i ta książeczka by się jej spodobała.

    OdpowiedzUsuń
  15. Mojej corce spodobalby się rybki

    OdpowiedzUsuń
  16. bardzo ciekawe pozycje, muszę rozważyć ich zakup

    OdpowiedzUsuń
  17. bardzo fajne ilustracje. Nie słyszałam o tych książkach, ale wydają się bardzo ciekawe :-)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy rodzaj aktywności. To dla mnie wielka motywacja do dalszych działań :)

Zapraszam również na nasz Fanpage Uwielbiamy Testowanie.

Popularne posty z tego bloga

"Co i jak rośnie w ogródku" - recenzja

Witajcie! Dzisiaj mamy dla Was recenzję książki z serii "Od... do" Wydawnictwa Papilon - "Co i jak rośnie w ogródku" autorstwa Liliany Fabisińskiej. Na samym wstępie książka zaskoczyła nam pozytywnie swoim rozmiarem i grubymi, kartonowymi stronami. Dodamy do tego jeszcze piękne, kolorowe ilustracje, które są dość szczegółowe. Z tego wydania możemy dowiedzieć się jak sadzić, siać i dbać o rośliny, aby cieszyć się zbiorami. Przyznam się, że sama jako osoba dorosła z ciekawością wczytywałam się w tekst i znalazłam w nim kilka ciekawostek, które mnie zaskoczyły. A o jakich roślinach mowa? Wymienimy kilka... A są to: rzeżucha, dynia, groszek zielony, truskawka, tulipan, nasturcja czy też mięta pieprzowa. Opis każdej rośliny to obszerne dwie strony. Każda posiada ramkę z której dowiemy się: kiedy wysiewać roślinę, jakie przygotować stanowisko i jak często ją podlewać. To świetne vademecum małego i dużego ogrodnika. Książka pokazuje, że świat ogrodu potrafi być fascynujący

"Tomek i tata" Susanne Weber - nasza recenzja

Witajcie! Dzisiaj przedstawiamy Wam zbiór historyjek do wspólnego czytania (najlepiej dla taty i syna, lecz nie jest to warunek konieczny). Opowieści te świetnie sprawdzają się jako lektura na dobranoc dla 3-6 latków. A więc, przed Wami recenzja książki pt. "Tomek i tata" Susanne Weber od Wydawnictwa Debit. Historyjki nie są długie (mają ok. 3 strony), napisane są prostym językiem i dotyczą codziennych spraw Tomka, który jest przedszkolakiem i jego taty. Tata często znajduje rozwiązanie z trudnej sytuacji, potrafi doradzić i ma poczucie humoru. Tomek lubi dobrą zabawę, a poprzez różne doświadczenia poznaje świat razem z tatą.  Znajdziemy tutaj np. opowieść "o kichających gwiazdach", dowiemy się jak poradzić sobie z nielubianym przez dzieciaki sprzątaniem, czy też poznamy jak wyglądał męski dzień Tomka i jego taty. Niektóre historyjki mają pouczające przesłanie, inne są takie "zwykłe i codzienne", a jednak przyciągają uwagę małego słuchacza. Znajdziemy w ni

"Sekretne życie strupków" - nasza recenzja

 Witajcie! Przeróżne otarcia jak i skaleczenia mogą się nam przytrafić w różnych miejscach i w różnych momentach. Jednak nasze ciało jest tak zbudowane, że wie jak rozpocząć walkę z tymi problemami. Książka "Sekretne życie strupków" od Wydawnictwa Debit zabiera nas w podróż w głąb naszego organizmu i nie tylko. Tekst stworzyła Ariadna Garcia Turon, a z języka katalońskiego przetłumaczyła go Karolina Jaszecka. Zapraszamy na naszą recenzję! Zaczniemy od tego, że książka jest naprawdę duża... Jej wymiary to: 25 cm x 28 cm. I ma solidną grubą okładkę. Co do ilustracji w wykonaniu Mariony Tolosy Sistere - są one charakterystyczne. Znajdą one zapewne i zwolenników i przeciwników. Nam się tak średnio podobają. To co znajdziemy w środku? Na początku przedstawia nam się Uraz. Informuje czytelników, że jego ulubionym miejscem jest podwórko i to właśnie między innymi tutaj jesteśmy narażeni na różne otarcia, siniaki, skaleczenia itp. Pokazuje w jaki sposób one powstają. Następnie dzieck