Przejdź do głównej zawartości

Jak pomóc dziecku w radzeniu sobie z porażką? Poznajcie wyjątkową grę edukacyjną "Pozytywne listy Turkawki"

Każdy z nas osiągnął w życiu jakiś sukces, każdy z nas ma za sobą również porażki i te większe czy też mniejsze. My dorośli w większości wiemy jak poradzić sobie z porażką. Jednak dzieci, gdy im coś nie wychodzi, gdy coś nie jest po ich myśli, często nie radzą sobie z tymi problemami. Towarzyszą im wtedy trudne emocje, a my rodzice i wychowawcy musimy im w tym pomóc, pokazać właściwą drogę i nie chodzi tutaj o to, aby być idealnym człowiekiem odnoszącym sukcesy, a takim, który czuje szczęście i wie, jak poprawić swoje błędy, jednocześnie nie dusząc emocji w sobie.

A więc, co zrobić żeby dziecko zaakceptowało popełniane przez siebie błędy? Dziecko musi nauczyć się przegrywać. Przecież "człowiek uczy się na błędach" i coś w tym jest. Zauważenie błędu dla mózgu jest jednym z najlepszych naturalnych stymulatorów: "Oooho! Coś mi poszło nie tak, więc muszę się zmobilizować do naprawy!"

Na ten temat można by było pisać i pisać, ale my Wam chcemy dzisiaj coś przedstawić- nasze nowe odkrycie- grę edukacyjną (ale uwaga nie jest ona grą planszową, ani online) "Pozytywne listy Turkawki" od Savoir7. Misją tej firmy jest rozwijanie umiejętności przyszłości, które podnoszą jakość życia całych rodzin.


Jesteście zapewne ciekawi czy gra spełniła nasze oczekiwania? Jakie mamy odczucia? Zaraz Wam wszystko opiszemy...

U nas także często pojawia się problem z pogodzeniem się z porażką. Starszy synek (siedmiolatek) jest bardzo idealny w swoich działaniach, zadaniach. Gdy "coś" nie idzie po jego myśli często wpada w złość, a to tupnie nogą, a to ucieknie do swojego pokoju. Wtedy dużo rozmawiamy i rozmawiamy... Będąc pedagogiem wiem, jak podejść do tego tematu jednak i tak nie jest łatwo... Jak wiemy, każde dziecko jest inne i różnie reaguje na zaistniałe sytuacje.

I tak w ostatnim czasie mieliśmy okazję zagrać w grę edukacyjną, o której Wam troszkę wcześniej wspomnieliśmy "Pozytywne listy Turkawki", która pochodzi z serii "Ale heca!"

Gra zawiera:

- szczegółowy opis/scenariusz gry w formie pdf,
- materiały do druku w formie pdf,
- skróconą instrukcję w formie pdf.

I tyle? Resztę pomocy dydaktycznych przygotowujemy my sami. Macie chyba w domu pisaki, kredki, koperty, taśmę czy też sznurek? Tak? Tutaj w tej grze liczy się także nasze zaangażowanie i kreatywność. To jak ona będzie wyglądać w dużej mierze zależy od nas zwłaszcza od Mistrza Gry.

A kim on jest?
Jest przewodnikiem gry. To ona opisuje zdarzenia, pomaga, tłumaczy czy też odpowiada na pytania grającego. Najlepiej, gdy Mistrzem gry zostanie rodzic. I tak było w naszym przypadku- rolę tę przejęłam ja- mama.

Zanim przejdziemy do naszych wrażeń. Dodamy jeszcze, że gra przeznaczona jest dla dzieci od 6 roku życia. Powinno w nią zagrać minimum 3 graczy, a czas rozgrywki wynosi od 45 do 90 minut. Nasza gra trwała niecałą godzinę.

Jak wyglądały nasze przygotowania do gry?
Ja jako Mistrz Gry (mama) wydrukowałam niezbędne elementy do przebiegu gry. Przygotowałam koperty (zrobiłam je własnoręcznie), pomoce do wykonania "pewnej pracy plastycznej"- pana Chwackiego. Wcześniej zaplanowałam sobie także jak będzie wyglądał nasz tor przeszkód. Czułam, że mam bardzo ważne zadanie podczas tej rozgrywki i muszę się tutaj postarać. Chciałam, aby gra była jak najbardziej atrakcyjna.

A więc zaczynamy...
Jest nas trójka. Ciekawa jestem jak zareaguje tutaj siedmioletni synek? Czy gra w jakimś stopniu pomoże mu w radzeniu sobie z porażkami?
Jednym z pierwszych zadań było wykonanie Pana Chwackiego- naszego bohatera, którego wkrótce spotkają różne przygody...

Popatrzcie jak poradziliśmy sobie z tym zadaniem...






Jako mama byłam dumna z tego jak synek podszedł do tego zadania. Razem z ciocią wspólnie stworzyli świetnego Pana Chwackiego. Radość synka była bezcenna.

Gdy już stworzyliśmy naszego bohatera to nadszedł czas na jego przygody. A miał on ich aż 4 i różne reagował na sytuacje jakie mu się przytrafiały. Jednak z pomocą przychodziły mu "listy Turkawki". To ona właśnie wyjaśniała bohaterowi, jak należałoby postąpić itp. Pozywała i uświadamiała mu co jest najważniejsze. Te listy motywowały naszego bohatera jak i nas do działania. Te listy dawały nam wiele do myślenia, ale i skłaniały nas do refleksji. Listy znajdowały się w różnych częściach domu i zadaniem synka było je odszukać. Jeden list był na parapecie, drugi między książkami itp.

Jednak i my byliśmy aktywni, razem z naszym bohaterem przeżywaliśmy jego "upadki", ale także szukaliśmy "złotego środka" jak mu pomóc. Toczyliśmy "burzę mózgów", wczuwaliśmy się w różne role... Nie było tutaj czasu na nudę. Uczyliśmy się poprzez zabawę. Poprzez doświadczenie własnych emocji nauczyliśmy się wiele. Wiemy, że nikt z nas nie jest idealny i każdy ma prawo do błędu nawet nasz Pan Chwacki.




Widziałam wielką ciekawość synka, gdy znajdując kolejny list czekał na to co Turkawka ma do przekazania Panu Chwackiemu. Widziałam również jak synek w pewnym sensie utożsamiał się z nim, gdyż miał w życiu dość podobne sytuacje i nie zawsze umiał sobie z nimi poradzić.

Zaskoczyło mnie również to, jak w podczas czytania trzeciej historii Pana Chwackiego synek znacznie posmutniał. Zapytałam się go: Co się dzieje? A on po prostu nie mógł się pogodzić, że naszemu bohaterowi ciągle się coś nie udaje. Jednak wytłumaczyłam mu, że w życiu są różne sytuacje i nie zawsze jesteśmy w czymś najlepsi, nie zawsze jest kolorowo, a my musimy sobie umieć z tym poradzić. Jednak nie możemy tłumić w sobie tych emocji. Smutek, złość- nie są czymś złym. To normalna reakcja naszego organizmu. Ten smutek mojego synka uświadomił mi jak bardzo emocjonalnie podchodzi on do tej rozgrywki. Jednak po rozmowie i po przeczytaniu kolejnego listu od Turkawki sytuacja się zmieniła. Turkawka także potrafiła nam wszystkim pokazać, że i porażkę można zamienić w zwycięstwo.

Bardzo ciekawym elementem gry był tor przeszkód. Wokół i między krzesłami pojawił się sznurek, na nim przywiesiliśmy karteczki z emocjami jakie przeżywał nasz bohater (np. niepewność, złość, wstyd, smutek). Pokonując tunel mogliśmy się jeszcze raz im przyjrzeć. Jeżeli i u nas pojawiają się takie uczucia to nic złego. Trzeba je po prostu przeżyć, by móc wyciągnąć lekcję na przyszłość. By móc stać się osobą, która wie jak radzić sobie z niepowodzeniami. Po pokonaniu toru przeszkód widziałam, jak synek rozpromieniał. Poczuł, że te emocje ma i on również za sobą. Poczuł, że zawsze jest szansa na odniesienie sukcesu.





"Pozytywne listy Turkawki" to gra, która w każdej rodzinie, grupie przedszkolnej, klasowej będzie przebiegać inaczej. Każde dziecko będzie miało swoje odczucia. Nie zagramy tutaj według określonego dokładnie szablonu, według rygorystycznych zasad. Plusem jest to, że to MY mamy ogromny wpływ na przebieg tej rozgrywki. To MY odczujemy efekty po zakończeniu gry. Nie ma tutaj osób wygranych i przegranych, osób lepszych i gorszych. Wszyscy mają szansę, aby świetnie się bawić, a jednocześnie uczyć- uczyć radzić sobie z naszymi emocjami. Nauczyć się jak radzić sobie, gdy na drodze mamy pewne niepowodzenia, przykrości. Gra pobudza także do refleksji. Gra jest doskonałym sposobem na spędzenie czasu wolnego, a jej efekty możemy zauważyć już w najbliższych dniach.

U nas Pan Chwacki nie został wyrzucony do kosza. Znajduje się na biurku u synka i gdy mamy w domu róże sytuacje, często wracamy do postaci naszego bohatera i przypominamy sobie czego nauczyły nas jego przygody.

Gra dostępna jest tutaj:


I jak Wam się podoba taki rodzaj gry?
Jak Wasze dzieci radzą sobie z przeżywaniem różnych emocji?
Jak wygląda u Was sprawa z odczuwaniem porażki?

Komentarze

  1. Niesamowita gra, jestem pod wrażeniem. Na pewno daje wiele do myślenia i możemy na spokojnie wytłumaczyć dzieciom jak powinni reagować gdy poniosą porażkę i że nie należy nigdy się poddawać. Muszę kiedyś wypróbować te grę. Bardzo pouczająca

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo mnie zaciekawiła ta gra. To świetny pomysł na zabawę i odreagowanie stresu.

    OdpowiedzUsuń
  3. Dzieci na porażkę reagują bardzo emocjonalnie.Trzeba tłumaczyć, rozmawiać, dawać przykład swoim zachowaniem,że porażka to nie koniec świata, mobilizować.
    Świetna i bardzo pomysłowa gra.
    Pozdrawiam!
    Irena-Hooltaye w podróży

    OdpowiedzUsuń
  4. Nie słyszałam wcześniej o tej grze, ale już za chwilę ją kupię. Jest rewelacyjna. 😊

    OdpowiedzUsuń
  5. Świetny pomysł na grę i przygotowuje dzieci do tego ze nie zawsze jest wszystko nam sie udaje i czasem sa tez porażki. Fajna zabawa a do tego uczy dzieci bardzo istotnych rzeczy :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo ciekawy pomysł na grę, sztukę oswajania różnych emocji, wiele aspektów dzięki niej można uświadomić dziecku.

    OdpowiedzUsuń
  7. Nauka przez zabawę to najlepszy sposób na poznawanie świata.

    OdpowiedzUsuń
  8. Gra jest świetna. Dobra do pracy z dziećmi z zaburzeniami. Muszę to rozważyć. Choć do dzieci bez zaburzeń też, bo uczy ich wyrażać siebie. Kinga Skrzypalik

    OdpowiedzUsuń
  9. Radzenie sobie z niepowodzeniam to bardzo ważna umiejętność. Dobrze jest ja rozwijać od najmłodszych lat.

    OdpowiedzUsuń
  10. Oja, nigdy nie słyszalam o takiej grze, ale jest mega mądra. Na serio, uczenie się swoich uczuć i radzenia z różnymi sytuajami jest mega ważne i warto uczyć się teg juz od dziecka
    Ja zawsze daję się moim emocjom i ich nie ukrywam

    OdpowiedzUsuń
  11. Bardzo fajna gra, nie słyszałam wcześniej o niej. Ważne jest, żeby dzieci radziły sobie ze swoimi niepowodzeniami :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Gra wydaje się naprawdę świetnym pomysłem. Jak nauczyć dziecko, że nie zawsze wygrywa? Ciężka sprawa.. . Bardzo przydatna może być.

    OdpowiedzUsuń
  13. Fantastyczna gra! Bardzo fajna forma nauki prze zabawę

    OdpowiedzUsuń
  14. To jest ważna umiejętność, zeby radzić sobie z porazkami. Wielu dorosłych tego nie potrafi

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda, warto pokazać dzieciom, że czasami porażka to nic strasznego

      Usuń
  15. Bardzo ciekawa ta gra, inną niż wszystkie

    OdpowiedzUsuń
  16. Cieszy coraz większa świadomość potrzeby powstawania takich gier, przyznam, że w wielu sama chętnie wzięłabym udział. :)

    OdpowiedzUsuń
  17. Super, że powstają ciekawe gry edukacyjne. Cieszy nas to, że tez tak miło i wspólnie spędzacie czas. Wszystkiego dobrego.

    OdpowiedzUsuń
  18. My często gramy z naszymi dziećmi i na początku pozwalaliśmy im wygrywać ale tera tez „zrozumieliśmy”, ze „przegranie” to tez nauka dla dziecka.

    OdpowiedzUsuń
  19. Przyznaje ze oryginalne i ciekawe ;)

    OdpowiedzUsuń
  20. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  21. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy rodzaj aktywności. To dla mnie wielka motywacja do dalszych działań :)

Zapraszam również na nasz Fanpage Uwielbiamy Testowanie.

Popularne posty z tego bloga

Jednorożce. Pojedynek w chmurach - recenzja gry

 Witajcie. Dzisiaj mamy dla Was recenzję gry "Jednorożce. Pojedynek w chmurach" od Muduko. Czy przypadła nam ona do gustu? Czy ma proste zasady? I przede wszystkim czy zapewnia dobrą zabawę? Jesteście ciekawi? Odpowiedź znajdziecie poniżej... Gra zawarta jest w niewielkim pudełku. Jest ono solidne i ma magnetyczne zamknięcie, przez co elementy tak szybko nam nie wypadną. Kolorystyka pudełka jest też bajkowa- po prostu przyciąga uwagę. Jak sama nazwa wskazuje jest to gra, gdzie głównymi bohaterami są jednorożce. A jakie są jej zasady? Zaraz Wam wszystko opiszemy... Jednak najpierw zajrzyjmy do środka... A w środku znajdziemy: - 6 drewnianych pionków, - 12 naklejek na pionki - 4 planszetki (2 kwadratowe i  2 prostokątne), - 14 żetonów tęczy, - instrukcję. Jak jest cel gry? Należy złapać przeciwnika w pułapkę, skacząc po chmurkach i zostawiając za sobą żetony z tęczą, tak aby nie mógł on wykonać kolejnego ruchu. Wiek graczy? 7 lat w górę. Jednak u nas już 6-latek sobie poradził

Książeczki dla dzieci o uczuciach i nie tylko

Witajcie. Dzisiaj mamy dla Was recenzję aż trzech wydań. Są to książeczki dla dzieci o uczuciach, pozytywnym zachowaniu i mindfulness. Wszystkie cechuje to, że znajdziemy w nich ćwiczenia dla dzieci. A to wszystko od ToTamto. Uczucia. Ćwiczenia dla dzieci Tutaj najmłodsi przenoszą się do świata uczuć, aby bardziej je zrozumieć. Piszemy najmłodsi ponieważ książeczka przeznaczona jest już dla dzieci od 3 roku życia. Znajdziemy w niej proste zadania, dzięki którym możemy dowiedzieć się jak rozpoznawać emocje, jak je wyrażać i przede wszystkim jak nad nimi panować. Jednak nie chodzi tutaj o to, aby te emocje w sobie tłumić. Musimy je po prostu zrozumieć. Ćwiczenia w tym wydaniu są różnorodne. Mamy i kolorowanki, zagadki, labirynty, pisemne zadania. Można je wszystkie dostosować do wieku i możliwości dziecka. Autorką jest tutaj Diane Romo - nauczycielka o blogerka. Od ponad dwudziestu ośmiu lat, uczy dzieci i w swojej pracy skupia się na interakcjach społecznych, gdzie swoim uczniom wpaja w

Testujemy kaszki dla najmłodszych od Mamuko

Witajcie! Dzisiaj przychodzimy do Was z recenzją kaszek od Mamuko. Słyszeliśmy ostatnio o nich wiele pochlebnych opinii. Czy i nam one przypadły do gustu? Zaraz Wam wszystko opiszemy. Kaszki dostaliśmy przy współpracy ze sklepem internetowym Krabb. Często robimy tam zakupy- znajdziecie tam to co niezbędne dla malucha i oczywiście wyprawkę skompletujecie tam od A do Z. Jednak przejdźmy do kaszek. W naszym zestawie testerskim znalazły się trzy kaszki: - Kaszka ryżowa, - Kaszka gryczana, - Kaszka pełnoziarnista. Jak widzicie już same opakowania przyciągają uwagę. Kaszki pochodzą z litewskich upraw ekologicznych i spełniają wszystkie unijne normy. Są to jedyne na rynku nieprzetworzone kaszki, które certyfikowane są jako żywność dla dzieci, więc przechodzą dodatkowe kontrole jakości. Podczas ich produkcji nie używa się temperatury co sprawia, że zachowują wszystkie wartości odżywcze jakie znajdziemy w zbożach. Przyjrzeliśmy się bliżej składowi tych kaszek i faktycznie nie mamy tutaj cukru,