Przejdź do głównej zawartości

Szukacie najlepszej encyklopedii dinozaurów? Poznajcie "Dinopedię"!

Wiecie jakie są najbardziej inspirujące, interesujące i ekscytujące zwierzęta jakie kiedykolwiek istniały na Ziemi? To dinozaury! I to właśnie dla ich fanów mamy dzisiaj ciekawą książkę, a jest nią "Dinopedia", którego autorem jest "Dino" Don Lessem. Ilustracje wykonał Franco Tempesta, a wydana została ona w Polsce przed Burda Media Polska.


W książce znajdziemy ponad 600 dinozaurów. W tym te nowo odkryte. Ileż można czytać o tyranozaurze czy brachiozaurze. Teraz przyszedł czas na poznanie nowych gatunków. Znacie może kosmoceratopsa lub anzu? Nie! To z "Dinopedią" macie okazję je poznać oraz wiele, wiele innych gatunków dinozaurów...

To wydanie jest nowe, zaktualizowane i rozszerzone. Jest to po prostu najbardziej kompletne i aktualne spojrzenie na świat dinozaurów.

Książka podzielona jest na cztery części (co znacznie ułatwia korzystanie z niej):
- Odkrywanie dinozaurów: zebrane ogólne informacje o dinozaurach,
- Dinozaury ptasiomiednicze,
- Dinozaury gadziomiednicze: dwie części zawierające opisy najlepiej poznanych dinozaurów,
- Dinozaury od A do Z: zestawione w tabelach podstawowe fakty o setkach dinozaurów.


Na jednej z początkowych stron dowiadujemy się, co to jest w ogóle dinozaur. I uwierzcie nam odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka łatwa. Dodatkowo mamy takie ciekawostkę, w postaci dowodów sukcesów dinozaurów. Jednym z nich jest to, że dinozaury osiągały przeróżne wielkości- od rozmiaru wróbla po rozmiar wielkiego domu.


Wiecie, że w czasach, gdy żyły dinozaury świat zmieniał się niewyobrażalnie? To wszystko ukazują nam poniższe mapki...


Znajdziemy również tutaj drzewo rodowe dinozaurów. Wszystko jest w przejrzysty sposób przedstawione.


Co jeszcze znajdziemy w książce oprócz opisów dinozaurów? Oj... wiele, wiele. Wszystkiego i tak Wam nie wymienimy, ale podamy jeszcze kilka przykładów:
- poznamy siedliska dinozaurów,
- dowiemy się jak powstają skamieniałości,
- poznamy okresy geologicznej miary czasu w dziejach Ziemi,
- przeczytamy co nieco o godach i zalotach dinozaurów, o lęgach, ich migracji i życiu w stadzie,
- dowiemy się co dinozaury jadły, w jaki sposób się broniły czy też poznamy wielkich poszukiwaczy dinozaurów.


Przejdźmy jeszcze do stron, gdzie mamy opisane dinozaury. kolorowe ilustracje są tak ciekawe, że dają nam wyobrażenie jak każdy z przedstawionych dinozaurów mógłby wyglądać w rzeczywistości.
Wielkimi literami są podane polskie nazwy każdego dinozaura, a poniżej mniejszą czcionką mamy nazwę w języku łacińskim.
W okrągłych polach znajdziemy ciekawe fakty. Często do nich dołączona jest dodatkowa ilustracja.
Mamy także czarne, schematyczne sylwetki, które pozwalają nam wyobrazić sobie dane zwierzę w porównaniu z dzieckiem mierzącym niecałe 1,5 metra wzrostu.
Mamy także ramki z faktami. Z nich dowiemy się wiele informacji o danym dinozaurze np. okres w jakim żył, gdzie odkryto jego skamieniałości, a także długość w metrach.
W głównym tekście czytelnik zapoznaje się z podstawowymi sprawami: od tego jak odkryto danego dinozaura po jego wrogów.

A teraz pokażemy Wam jeszcze przykładowe strony z opisami dinozaurów. Może któregoś z nich znacie?




Książka zapewniła nam niezwykłą podróż w czasie. Dzięki niej poznaliśmy wiele faktów i ciekawostek. Wiemy już, dlaczego niektóre z dinozaury miały pióra, a nawet mamy swoich ulubieńców. Książka zrobiła na nas ogromne wrażenie i na pewno nieraz do niej wrócimy. A w czasach szkolnych zapewne też do niej sięgniemy...


A Wy jakie książki, encyklopedie o dinozaurach znacie?
Co sądzicie o tej książce?
Interesuje Was ta tematyka?

Komentarze

  1. Widziałam już tę książkę i na żywo robi niesamowite wrażenie. Bardzo bogate ilustracje przyciągają uwagę !

    OdpowiedzUsuń
  2. Ksiązka z prawdziwego zdarzenia :)

    OdpowiedzUsuń
  3. U nas dinozaury akurat na topie. Wszystko co z nimi związane jest mile widziane także przyda nam się do kolekcji :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Ta książka zdecydowanie przyciąga uwagę. 😊

    OdpowiedzUsuń
  5. Dzieciaki niezmiennie uwielbiają dinozaury!

    OdpowiedzUsuń
  6. Ciekawy temat - myślę, że dla każdego dziecka :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Dinozaury są naprawdę fascynującym tematem. ;)

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo interesująca książka, ciekawych rzeczy można się dowiedzieć o dinozaurach 😊

    OdpowiedzUsuń
  9. Bardzo kolorowa encyklopedia. W dodatku te barwy takie soczyste.

    OdpowiedzUsuń
  10. Syn miał okres, kiedy bardzo interesował się dinozaurami, kolekcjonował książki na ich temat, taka też z pewnością trafiłaby do naszej biblioteki. :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Fajna sprawa z tej dinopedii 😊

    OdpowiedzUsuń
  12. ... nigdy nie rozumiałam fenomenu dinozaurów :) ... wolę żyjące zwierzęta ...

    OdpowiedzUsuń
  13. Mam w rodzinie fana dinozaurów, więc dzięki Tobie mam już pomysł na prezent. Dziękuję;)

    OdpowiedzUsuń
  14. Jak byłam mała to uwielbiałam dinozaury, bardziej niż lalki, ale ksiązek o tej tematyce nie pamiętam

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy rodzaj aktywności. To dla mnie wielka motywacja do dalszych działań :)

Zapraszam również na nasz Fanpage Uwielbiamy Testowanie.

Popularne posty z tego bloga

"Co i jak rośnie w ogródku" - recenzja

Witajcie! Dzisiaj mamy dla Was recenzję książki z serii "Od... do" Wydawnictwa Papilon - "Co i jak rośnie w ogródku" autorstwa Liliany Fabisińskiej. Na samym wstępie książka zaskoczyła nam pozytywnie swoim rozmiarem i grubymi, kartonowymi stronami. Dodamy do tego jeszcze piękne, kolorowe ilustracje, które są dość szczegółowe. Z tego wydania możemy dowiedzieć się jak sadzić, siać i dbać o rośliny, aby cieszyć się zbiorami. Przyznam się, że sama jako osoba dorosła z ciekawością wczytywałam się w tekst i znalazłam w nim kilka ciekawostek, które mnie zaskoczyły. A o jakich roślinach mowa? Wymienimy kilka... A są to: rzeżucha, dynia, groszek zielony, truskawka, tulipan, nasturcja czy też mięta pieprzowa. Opis każdej rośliny to obszerne dwie strony. Każda posiada ramkę z której dowiemy się: kiedy wysiewać roślinę, jakie przygotować stanowisko i jak często ją podlewać. To świetne vademecum małego i dużego ogrodnika. Książka pokazuje, że świat ogrodu potrafi być fascynujący

"Tomek i tata" Susanne Weber - nasza recenzja

Witajcie! Dzisiaj przedstawiamy Wam zbiór historyjek do wspólnego czytania (najlepiej dla taty i syna, lecz nie jest to warunek konieczny). Opowieści te świetnie sprawdzają się jako lektura na dobranoc dla 3-6 latków. A więc, przed Wami recenzja książki pt. "Tomek i tata" Susanne Weber od Wydawnictwa Debit. Historyjki nie są długie (mają ok. 3 strony), napisane są prostym językiem i dotyczą codziennych spraw Tomka, który jest przedszkolakiem i jego taty. Tata często znajduje rozwiązanie z trudnej sytuacji, potrafi doradzić i ma poczucie humoru. Tomek lubi dobrą zabawę, a poprzez różne doświadczenia poznaje świat razem z tatą.  Znajdziemy tutaj np. opowieść "o kichających gwiazdach", dowiemy się jak poradzić sobie z nielubianym przez dzieciaki sprzątaniem, czy też poznamy jak wyglądał męski dzień Tomka i jego taty. Niektóre historyjki mają pouczające przesłanie, inne są takie "zwykłe i codzienne", a jednak przyciągają uwagę małego słuchacza. Znajdziemy w ni

"Sekretne życie strupków" - nasza recenzja

 Witajcie! Przeróżne otarcia jak i skaleczenia mogą się nam przytrafić w różnych miejscach i w różnych momentach. Jednak nasze ciało jest tak zbudowane, że wie jak rozpocząć walkę z tymi problemami. Książka "Sekretne życie strupków" od Wydawnictwa Debit zabiera nas w podróż w głąb naszego organizmu i nie tylko. Tekst stworzyła Ariadna Garcia Turon, a z języka katalońskiego przetłumaczyła go Karolina Jaszecka. Zapraszamy na naszą recenzję! Zaczniemy od tego, że książka jest naprawdę duża... Jej wymiary to: 25 cm x 28 cm. I ma solidną grubą okładkę. Co do ilustracji w wykonaniu Mariony Tolosy Sistere - są one charakterystyczne. Znajdą one zapewne i zwolenników i przeciwników. Nam się tak średnio podobają. To co znajdziemy w środku? Na początku przedstawia nam się Uraz. Informuje czytelników, że jego ulubionym miejscem jest podwórko i to właśnie między innymi tutaj jesteśmy narażeni na różne otarcia, siniaki, skaleczenia itp. Pokazuje w jaki sposób one powstają. Następnie dzieck