Przejdź do głównej zawartości

Poznajcie "Spytko Show. Gadając z rzeczami" Adama Studzińskiego. Tutaj niepotrzebne rzeczy w końcu mają głos...

Witajcie! Zastanawialiście się może kiedyś, co by było gdyby niepotrzebne rzeczy miały głos? Co chciałyby one nam przekazać? Mogłoby być naprawdę ciekawie... W ostatnim czasie swoją premierę miała najnowsza książka pana Adama Studzińskiego pt. "Spytko Show. Gadając z rzeczami!" od Wydawnictwa Dreams. Właśnie w tym wydaniu niepotrzebne rzeczy zabierają głos. Zapewne jesteście ciekawi co one chcą nam przekazać? A może chcielibyście, aby Wasze dzieci stały się odpowiedzialnymi konsumentami?

W książce czytelnik przenosi się do pewnego talk-show, które jest prowadzone przez Spytko O'Wszystko. To właśnie ten prowadzący rozmawia z niepotrzebnymi rzeczami. Mamy tutaj np. niepotrzebny telefon, raz noszoną bluzkę, niezjedzoną bułkę czy też zdenerwowany telewizor. Każdy przedmiot ma swoją historię, która czasem lekko zabawia czytelnika, ale przede wszystkim go wzrusza. Skłania go do refleksji, aby być odpowiedzialnym konsumentem i kupować z umiarem. Poruszony jest tutaj także temat ekologii- co się dzieje, gdy kupujemy dużo, a towary przybywają do nas z daleka.



Jak wiemy dzieci często chcą mieć wszystko, to co jest w danej chwili modne, reklamowane i to co mają po prostu inni. Rodzice mają nie lada wyzwanie, aby sobie w tej sytuacji poradzić. Jak odmówić dziecku w taki sposób, aby nie spowodować wielu łez? Jak mu wytłumaczyć, że nie musi mieć wszystkiego? Jak poradzić sobie z tymi wszystkimi zachciankami? Po lekturze tej książki dziecko zrozumie więcej, o co w świecie Internetu, mediów i reklamy chodzi. A nawet może stać się odpowiedzialnym konsumentem!

W książce nie brakuje także reklam jak to w różnych talk-show bywa... Po każdej wizycie niepotrzebnego przedmiotu pojawia się reklama. Zazwyczaj jest ona przepełniona dużą dawką humoru (niekiedy ironii)  i oczywiście stara się kusić klienta. Jednak zadaniem czytelnika jest "wyłapanie", że "nie wszystko złoto co się świeci."

Dużym urozmaiceniem jest również to, że w książce znajdziemy komentarze widzów, którzy oglądają ten talk-show. Zauważamy wtedy, że każdy ma prawo do swojego zdania, a opinie innych czasami są bardzo odmienne. Ważne jest, aby tolerować wypowiedzi innych. Każdy ma przecież prawo do własnego zdania.

Po wysłuchaniu tych wszystkich historii, widzowie jak i specjalni specjaliści od rzeczy niepotrzebnych mają zadecydować, co zrobić z tymi wszystkimi niepotrzebnymi rzeczami. I nagle okazuje się, że można im nawet nadać "drugie życie". Sam czytelnik nawet ma okazję wysunąć swoje pomysły. 


Ilustracje są zabawne i kolorowe. Czcionka miejscami jest wyróżniona, kolorami, znajduje się w różnych ramkach. A język jest lekki i zabawny.  Dzięki temu książka na każdej stronie czymś zaskakuje.



Cała ta historia pokazuje młodym czytelnikom jak poruszać się po świecie Internetu, mediów i reklamy. A przede wszystkim skłania ich do tego, aby kupować z umiarem. Książkę czyta się miło i przyjemnie.


A Wy kupujecie z umiarem? Czy często kuszą Was promocje?
Jak Wasze dzieciaki reagują na reklamy?


Komentarze

  1. widzę że lektura tej książki wywołuje emocje w czytelniku uczy pewnego szacunku, empatii. Fajnie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Książka zdecydowanie warta uwagi.

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetnie, że takie przesłania stają się znaczącym nurtem w literaturze skierowanej do dzieci, świat mocno zaśmieciliśmy, czas na zmianę nawyków.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ciekawy pomysł na książkę! Czasami warto wczuć się w sytuację takich przedmiotów,by przestawić się na minimalizm i nie gromadzić wokół siebie aż tylu rzeczy.

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo ładne ilustracje. Robią wrażenie.

    OdpowiedzUsuń
  6. Rzadko mam w domu rzeczy niepotrzebne, z których nie korzystam - jeśli sama z czegoś nie korzystam, staram im się dawać drugie drugie życie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja mam chyba trochę niepotrzebnych ubrań, ale przecież kiedyś schudnę to się przydadzą :D

      Usuń
  7. Genialna książka napewno spodoba się mojemu bratankowi :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Staram się by promocje mnie nie kusiły. Bardzo ciekawa tematyka książki.

    OdpowiedzUsuń
  9. Zapowiada się super! Muszę się za nią rozejrzeć dla moich dziewczyn :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy rodzaj aktywności. To dla mnie wielka motywacja do dalszych działań :)

Zapraszam również na nasz Fanpage Uwielbiamy Testowanie.

Popularne posty z tego bloga

Wielka księga wierszy Juliana Tuwima - recenzja

To wydanie to klasyka w literaturze. Kto z nas nie zna twórczości Juliana Tuwima? Komu nie kojarzą się jego wiersze z czasami beztroskiego dzieciństwa? Te ponadczasowe utwory od pokoleń kształtują wyobraźnię i wrażliwość.   Ta "Wielka księga wierszy. Abecadło rymów" Juliana Tuwima to solidne wydanie. Znajdziemy w nim najpiękniejsze wiersze tego autora w układzie alfabetycznym - i taki układ nam się podoba. W szybki sposób możemy odszukać nasze ulubione utwory. A są nimi między innymi: "Lokomotywa", "Ptasie radio", "Słoń Trąbalski" czy też "Dyzio Marzyciel".  Wiersze wzbogacone są pięknymi ilustracjami wykonanymi przez Marcina Bruchnalskiego. Zobaczcie jak one wyglądają... I te rameczki dookoła. Cudnie, nie? Pomagają one zrozumieć treść wierszy i zapamiętać je.  My po to wydanie sięgamy nie tylko przed snem, ale również w ciągu dnia. Ja jako nauczyciel przedszkolny z chęcią wykorzystam je w mojej pracy z przedszkolakami. Duże litery sp

"Sekretne życie strupków" - nasza recenzja

 Witajcie! Przeróżne otarcia jak i skaleczenia mogą się nam przytrafić w różnych miejscach i w różnych momentach. Jednak nasze ciało jest tak zbudowane, że wie jak rozpocząć walkę z tymi problemami. Książka "Sekretne życie strupków" od Wydawnictwa Debit zabiera nas w podróż w głąb naszego organizmu i nie tylko. Tekst stworzyła Ariadna Garcia Turon, a z języka katalońskiego przetłumaczyła go Karolina Jaszecka. Zapraszamy na naszą recenzję! Zaczniemy od tego, że książka jest naprawdę duża... Jej wymiary to: 25 cm x 28 cm. I ma solidną grubą okładkę. Co do ilustracji w wykonaniu Mariony Tolosy Sistere - są one charakterystyczne. Znajdą one zapewne i zwolenników i przeciwników. Nam się tak średnio podobają. To co znajdziemy w środku? Na początku przedstawia nam się Uraz. Informuje czytelników, że jego ulubionym miejscem jest podwórko i to właśnie między innymi tutaj jesteśmy narażeni na różne otarcia, siniaki, skaleczenia itp. Pokazuje w jaki sposób one powstają. Następnie dzieck

"Tomek i tata" Susanne Weber - nasza recenzja

Witajcie! Dzisiaj przedstawiamy Wam zbiór historyjek do wspólnego czytania (najlepiej dla taty i syna, lecz nie jest to warunek konieczny). Opowieści te świetnie sprawdzają się jako lektura na dobranoc dla 3-6 latków. A więc, przed Wami recenzja książki pt. "Tomek i tata" Susanne Weber od Wydawnictwa Debit. Historyjki nie są długie (mają ok. 3 strony), napisane są prostym językiem i dotyczą codziennych spraw Tomka, który jest przedszkolakiem i jego taty. Tata często znajduje rozwiązanie z trudnej sytuacji, potrafi doradzić i ma poczucie humoru. Tomek lubi dobrą zabawę, a poprzez różne doświadczenia poznaje świat razem z tatą.  Znajdziemy tutaj np. opowieść "o kichających gwiazdach", dowiemy się jak poradzić sobie z nielubianym przez dzieciaki sprzątaniem, czy też poznamy jak wyglądał męski dzień Tomka i jego taty. Niektóre historyjki mają pouczające przesłanie, inne są takie "zwykłe i codzienne", a jednak przyciągają uwagę małego słuchacza. Znajdziemy w ni