Przejdź do głównej zawartości

Logiczna gra dla dzieci? Poznajcie "Cztery do wygranej" od Wydawnictwa Alexander

Witajcie. Dzisiaj przedstawimy Wam grę logiczną dla dzieciaków, w którą i my dorośli chętnie będziemy chcieli grać. Uwierzcie nam lub nie- tutaj naprawdę trenujemy nasze "szare komórki".

Gra "Cztery do wygranej" znajduje się w dużym, kolorowym, kartonowym pudełku. Przeznaczona jest dla dwóch graczy, od 7 lat w górę.


A co mamy w środku?
1. Kostki do gry- 25 sztuk (po 5 z każdego koloru: żółtego, niebieskiego, czarnego, czerwonego, zielonego).
2. Tabliczki do losowania- 25 sztuk (po 5 z każdego koloru: żółtego, niebieskiego, czarnego, czerwonego, zielonego).
3. Żetony do wyboru koloru gracza- 5 sztuk.
4. Plansza do gry- 1 szt.
5. Instrukcja.


Jaki jest cel gry?
Wygrywa ten zawodnik, który z kostek z wybranego koloru ułoży linię poziomą, pionową lub ukośną z co najmniej czterech kostek lub kwadrat o bokach 2x2.

Jak należy przygotować się do gry?
Najpierw wybieramy w jakim wariancie będzie toczyć się rozgrywka. Do wyboru mamy: klasyczny, losowy i czysty. Następnie kładziemy planszę na płaskiej stabilnej powierzchni. Przygotowujemy wszystkie rekwizyty, jeśli wybraliśmy wariant losowy lub czysty to musimy także przygotować potasowane tabliczki do losowania. Ustalmy zasadę, że np. grę rozpoczyna najmłodszy z zawodników.

I zaczynamy grę...
Gracze wykonują swoje ruchy na zmianę. W jednym swoim ruchu można przemieścić na planszy tylko jedną ze swoich kostek.
W wariancie tzw. czystym gracze mogą przemieścić swoje kostki tylko na sąsiadujące puste pola.
Pamiętajmy, że możemy przemieszczać swoją kostkę w każdym kierunku (poziomo, pionowo, czy po przekątnej, ale o jedno pole.
I jak już wcześniej wspomnieliśmy gra kończy się w momencie, gdy któryś z zawodników ułoży linię (pionową, poziomą lub ukośną) ze swojego koloru z przynajmniej 4 kostek lub kwadrat 2x2.

Tak wygląda pozycja startowa w wariancie klasycznym.


 W wariancie losowym pozycja startowa jest zawsze inna, ustalana na podstawie losowania.


W wariancie czystym również pozycja startowa jest ustalana na podstawie losowania, jednak na planszy pozostawiamy tylko dwa kolory graczy.


Musimy tutaj przede wszystkim myśleć strategicznie i przewidująco, by przegrupować swoje kostki w odpowiednią kombinację. Być może to właśnie nam uda się pokonać rywala w tej potyczce "szarych komórek".

Mimo, iż gra przeznaczona jest od 7 roku życia to spróbowałam w nią zagrać z moim 6-latkiem i wiecie co? Zdarzyło się, że on wygrał. On naprawdę w takie gry logiczne jest dobry. Ma niezłą pamięć i swoją strategię. Plusem tej gry jest również to, że ma aż 3 warianty gry. Możemy wybrać, który najbardziej nam pasuje. Mi najbardziej spodobał się ten ostatni, czyli czysty, zaś synek wolał losowy- podejrzewam, że spodobało mu się rozkładanie tabliczek do losowania.
Polecamy i dla dużych i dla małych! Gra sprawdziła się również u nas na domówce- każdy z dorosłych chciał choć raz w nią wygrać.

Dziękujemy!
https://www.alexander.com.pl/produkty/cztery-do-wygranej/
Jakie gry logiczne znacie?
W co ostatnio graliście?
Jak Wam się podoba ta gra?

Komentarze

  1. Lubię takie strategiczne gry, dlatego będę miała ją na uwadze.

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetna gra 👍 Idealna by spędzić ciekawie czas z dziećmi

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetna rozrywka dla szarych komórek! :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Planszówki zawsze są dobrym rozwiązaniem by odciągnąć dzieci od komputerów i miło spędzić czas z rodziną:-)

    OdpowiedzUsuń
  5. Ta gra mi się podoba. Fajnie się prezentuje.

    OdpowiedzUsuń
  6. Jak sympatycznie można ćwiczyć przestrzenne i matematyczne postrzeganie, nauka przez zabawę. :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Kolejna fajna gra, wygląda to ciekawie :) KK

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo ciekawa gra:) Myślę, że to świetnie się sprawdzi w wolnej chwili :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Wygląda bardzo przyjemnie, jestem ciekawa czy spodobałaby się moim córkom :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Takie gry są świetne szczególnie, kiedy dziecko jest chore, albo się nudzi, czy tak jak teraz, musi siedzieć w domu bo szkoły i przedszkola zamknięte.

    OdpowiedzUsuń
  11. Świetna gra dla dzieci na pewno ją zakupię :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Jest świetna. Ostatnio w nią grałam z siostrzeńcem. Zabawa była super !

    OdpowiedzUsuń
  13. Bardzo ciekawa gra. Trzeba w niej trochę pomyśleć, a takie gry lubię. ;)

    OdpowiedzUsuń
  14. To trochę jakby kółko i krzyżyk ;) fajna gierka dla dzieciaków. Ja zupełnie nie jestem na czasie z grami ale na pewno gdy mój siostrzeniec podrośnie będę mu kupować takie gry :)

    OdpowiedzUsuń
  15. Sama chętnie bym zagrała. Uwielbiam gry logiczne :)

    OdpowiedzUsuń
  16. Fajne! Taka większa wersja kółka i krzyżyku.

    OdpowiedzUsuń
  17. Mamy cała cała gier od Alexander Toys. Jesteśmy zadowoleni z tej marki. Tej propozycji jeszcze nie znamy, ale to już chyba kwestia czasu. 😉

    OdpowiedzUsuń
  18. Mamy ja, świetna jest. Często w nią grywamy

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy rodzaj aktywności. To dla mnie wielka motywacja do dalszych działań :)

Zapraszam również na nasz Fanpage Uwielbiamy Testowanie.

Popularne posty z tego bloga

Wielka księga wierszy Juliana Tuwima - recenzja

To wydanie to klasyka w literaturze. Kto z nas nie zna twórczości Juliana Tuwima? Komu nie kojarzą się jego wiersze z czasami beztroskiego dzieciństwa? Te ponadczasowe utwory od pokoleń kształtują wyobraźnię i wrażliwość.   Ta "Wielka księga wierszy. Abecadło rymów" Juliana Tuwima to solidne wydanie. Znajdziemy w nim najpiękniejsze wiersze tego autora w układzie alfabetycznym - i taki układ nam się podoba. W szybki sposób możemy odszukać nasze ulubione utwory. A są nimi między innymi: "Lokomotywa", "Ptasie radio", "Słoń Trąbalski" czy też "Dyzio Marzyciel".  Wiersze wzbogacone są pięknymi ilustracjami wykonanymi przez Marcina Bruchnalskiego. Zobaczcie jak one wyglądają... I te rameczki dookoła. Cudnie, nie? Pomagają one zrozumieć treść wierszy i zapamiętać je.  My po to wydanie sięgamy nie tylko przed snem, ale również w ciągu dnia. Ja jako nauczyciel przedszkolny z chęcią wykorzystam je w mojej pracy z przedszkolakami. Duże litery sp

"Tomek i tata" Susanne Weber - nasza recenzja

Witajcie! Dzisiaj przedstawiamy Wam zbiór historyjek do wspólnego czytania (najlepiej dla taty i syna, lecz nie jest to warunek konieczny). Opowieści te świetnie sprawdzają się jako lektura na dobranoc dla 3-6 latków. A więc, przed Wami recenzja książki pt. "Tomek i tata" Susanne Weber od Wydawnictwa Debit. Historyjki nie są długie (mają ok. 3 strony), napisane są prostym językiem i dotyczą codziennych spraw Tomka, który jest przedszkolakiem i jego taty. Tata często znajduje rozwiązanie z trudnej sytuacji, potrafi doradzić i ma poczucie humoru. Tomek lubi dobrą zabawę, a poprzez różne doświadczenia poznaje świat razem z tatą.  Znajdziemy tutaj np. opowieść "o kichających gwiazdach", dowiemy się jak poradzić sobie z nielubianym przez dzieciaki sprzątaniem, czy też poznamy jak wyglądał męski dzień Tomka i jego taty. Niektóre historyjki mają pouczające przesłanie, inne są takie "zwykłe i codzienne", a jednak przyciągają uwagę małego słuchacza. Znajdziemy w ni

"Sekretne życie strupków" - nasza recenzja

 Witajcie! Przeróżne otarcia jak i skaleczenia mogą się nam przytrafić w różnych miejscach i w różnych momentach. Jednak nasze ciało jest tak zbudowane, że wie jak rozpocząć walkę z tymi problemami. Książka "Sekretne życie strupków" od Wydawnictwa Debit zabiera nas w podróż w głąb naszego organizmu i nie tylko. Tekst stworzyła Ariadna Garcia Turon, a z języka katalońskiego przetłumaczyła go Karolina Jaszecka. Zapraszamy na naszą recenzję! Zaczniemy od tego, że książka jest naprawdę duża... Jej wymiary to: 25 cm x 28 cm. I ma solidną grubą okładkę. Co do ilustracji w wykonaniu Mariony Tolosy Sistere - są one charakterystyczne. Znajdą one zapewne i zwolenników i przeciwników. Nam się tak średnio podobają. To co znajdziemy w środku? Na początku przedstawia nam się Uraz. Informuje czytelników, że jego ulubionym miejscem jest podwórko i to właśnie między innymi tutaj jesteśmy narażeni na różne otarcia, siniaki, skaleczenia itp. Pokazuje w jaki sposób one powstają. Następnie dzieck