Przejdź do głównej zawartości

Poznajcie serię atlasów dla dzieci. Tym razem mamy coś o kosmosie i o ptakach...

Witajcie! Jeśli wśród Was są miłośnicy ptaków lub też kosmosu to dzisiaj opowiemy Wam o dwóch książeczkach: "Jaki to ptak?" oraz "Jaka to gwiazda?" od Wydawnictwa SBM.

Książki są w twardych okładkach i mają formę atlasów dla dzieci. Zarówno w jednej jak i w drugiej jest wyjaśnionych ponad 60 różnych zagadnień (związanych z gatunkami ptaków albo z Kosmosem).

"Jaki to ptak?"

Mamy tutaj 127 stron pełnych bogatych ilustracji i wiedzy. Opisanych jest tutaj wiele gatunków ptaków, które zamieszkują w Polsce. Oczywiście są też takie, które odlatują w określonych porach do ciepłych krajów. A jakie ptaki możemy tutaj poznać? Są to np. bocian biały, turkawka, jerzyk, zimorodek, dudek, kruk, zięba, szczygieł i wiele wiele innych. 


Każdy gatunek opisany jest na dwóch stronach. Tam dowiadujemy się o jego występowaniu, cechach i trybie życia. Dodatkowo zawsze znajdziemy jakąś ciekawostkę dotyczącą określonego ptaka. Te ciekawostki zaciekawiły nas najbardziej. Wiecie, że nawoływanie myszołowów przypomina miauczenie kotów? Albo, że bogatki to bardzo mądre ptaki, które uczą się poprzez naśladowanie?

Mnóstwo realistycznych zdjęć- to kolejna cecha, która nam się podoba. Dzięki nim możemy zapamiętać jak wygląda jemiołuszka, bielik, cyraneczka oraz pozostałe gatunki naszych polskich ptaków.

"Jaka to gwiazda"


W tym atlasie znajdziemy praktycznie wszystko  co chcielibyśmy wiedzieć o Kosmosie... Zagadnień jest ponad 60. Każde z nich także opisane jest na dwóch stronach i dodatkowo zawiera barwne zdjęcia.


W książce wyjaśnione jest między innymi, ile dni ziemskich liczy merkuriański rok, gdzie odkryto aktywne gejzery lodowe oraz czym są czarne dziury... Dzięki atlasowi możemy rozpoznać gwiazdozbiory na niebie a to Byka, a to Raka i Wielkiej Niedźwiedzicy czy Kasjopei. Teleskopy kosmiczne, astronomiczne- to kolejne zagadnienia. A może nie wiecie zbyt dużo o mgławicach, gwiazdach neutronowych i pulsarach?

Wielu ciekawostek także tutaj nie brakuje. Wiecie, że znany nam układ gwiazdozbiorów praktycznie nie zmienia się nawet dla peryferyjnych rejonów Układu Słonecznego?

Lubimy sięgać czy to po jeden czy to po ten  drugi atlas dla dzieci. Większym zainteresowaniem cieszy się ten o ptakach (starszy synek jest ich wielkich fanem) przy którym często rozmawiamy i poszerzamy swoją wiedzę. Z tej serii atlasów dostępne są także wydania o drzewach, kwiatach, zwierzętach, owadach, koniach, pojazdach i dinozaurach. A Was jaka tematyka najbardziej by zainteresowała? 

Jak Wam się podoba forma tych atlasów?
Bardziej bliska Wam jest tematyka Kosmosu czy też ptaków?

Komentarze

  1. Cudne, uwielbiamy takie książki!

    OdpowiedzUsuń
  2. Atlasy dla dzieci to świetna sprawa :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Jak ładnie wydane. Piękne są takie atlasy.

    OdpowiedzUsuń
  4. Chyba o zwierzętach, ale wszystkie warto mieć ze względu na piękne wydanie.

    OdpowiedzUsuń
  5. W dzieciństwie bardzo interesował mnie kosmos, ale takich pięknych książek to wtedy niestety nie było

    OdpowiedzUsuń
  6. Syn, kiedy był dzieckiem, zaczytywał się w takich publikacjach, do dziś chętnie w nie zerka. :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Niesamowicie lubię takie atlasy. Mam w biblioteczce te, kupowane dla dzieci, gdy były maluchami.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sporo tego typu książek zostawiłam dla moich wnuków, jakże przyjemnie będzie wciągać je w wiedzę o otaczającym nas świecie. :)

      Usuń
  8. My uwielbiamy zwierzęta i przyrodę,choć kosmos też naszego synka ciekawi :) Piękne atlasy,lubimy takie ksiazki z realnymi fotografiami.

    OdpowiedzUsuń
  9. Wybrałabym tę o gwiazdach. Jestem ciekawa kosmosu i myślę, że tu bym znalazła wiele ciekawostek.

    OdpowiedzUsuń
  10. Cieszą się u nas takie przyrodnicze atlasy powodzeniem, mam kilka swoich z czasów szkolnych ale i siostra podrzuciła coś dla moich córek. Widzę że tematy przyrodnicze je interesują więc do podsycam tę ciekawość i zawsze na jej zaspokojenie proponuję książkę

    OdpowiedzUsuń
  11. Dla ciekawych dzieci to idealna opcja

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy rodzaj aktywności. To dla mnie wielka motywacja do dalszych działań :)

Zapraszam również na nasz Fanpage Uwielbiamy Testowanie.

Popularne posty z tego bloga

Wielka księga wierszy Juliana Tuwima - recenzja

To wydanie to klasyka w literaturze. Kto z nas nie zna twórczości Juliana Tuwima? Komu nie kojarzą się jego wiersze z czasami beztroskiego dzieciństwa? Te ponadczasowe utwory od pokoleń kształtują wyobraźnię i wrażliwość.   Ta "Wielka księga wierszy. Abecadło rymów" Juliana Tuwima to solidne wydanie. Znajdziemy w nim najpiękniejsze wiersze tego autora w układzie alfabetycznym - i taki układ nam się podoba. W szybki sposób możemy odszukać nasze ulubione utwory. A są nimi między innymi: "Lokomotywa", "Ptasie radio", "Słoń Trąbalski" czy też "Dyzio Marzyciel".  Wiersze wzbogacone są pięknymi ilustracjami wykonanymi przez Marcina Bruchnalskiego. Zobaczcie jak one wyglądają... I te rameczki dookoła. Cudnie, nie? Pomagają one zrozumieć treść wierszy i zapamiętać je.  My po to wydanie sięgamy nie tylko przed snem, ale również w ciągu dnia. Ja jako nauczyciel przedszkolny z chęcią wykorzystam je w mojej pracy z przedszkolakami. Duże litery sp

"Tomek i tata" Susanne Weber - nasza recenzja

Witajcie! Dzisiaj przedstawiamy Wam zbiór historyjek do wspólnego czytania (najlepiej dla taty i syna, lecz nie jest to warunek konieczny). Opowieści te świetnie sprawdzają się jako lektura na dobranoc dla 3-6 latków. A więc, przed Wami recenzja książki pt. "Tomek i tata" Susanne Weber od Wydawnictwa Debit. Historyjki nie są długie (mają ok. 3 strony), napisane są prostym językiem i dotyczą codziennych spraw Tomka, który jest przedszkolakiem i jego taty. Tata często znajduje rozwiązanie z trudnej sytuacji, potrafi doradzić i ma poczucie humoru. Tomek lubi dobrą zabawę, a poprzez różne doświadczenia poznaje świat razem z tatą.  Znajdziemy tutaj np. opowieść "o kichających gwiazdach", dowiemy się jak poradzić sobie z nielubianym przez dzieciaki sprzątaniem, czy też poznamy jak wyglądał męski dzień Tomka i jego taty. Niektóre historyjki mają pouczające przesłanie, inne są takie "zwykłe i codzienne", a jednak przyciągają uwagę małego słuchacza. Znajdziemy w ni

"Sekretne życie strupków" - nasza recenzja

 Witajcie! Przeróżne otarcia jak i skaleczenia mogą się nam przytrafić w różnych miejscach i w różnych momentach. Jednak nasze ciało jest tak zbudowane, że wie jak rozpocząć walkę z tymi problemami. Książka "Sekretne życie strupków" od Wydawnictwa Debit zabiera nas w podróż w głąb naszego organizmu i nie tylko. Tekst stworzyła Ariadna Garcia Turon, a z języka katalońskiego przetłumaczyła go Karolina Jaszecka. Zapraszamy na naszą recenzję! Zaczniemy od tego, że książka jest naprawdę duża... Jej wymiary to: 25 cm x 28 cm. I ma solidną grubą okładkę. Co do ilustracji w wykonaniu Mariony Tolosy Sistere - są one charakterystyczne. Znajdą one zapewne i zwolenników i przeciwników. Nam się tak średnio podobają. To co znajdziemy w środku? Na początku przedstawia nam się Uraz. Informuje czytelników, że jego ulubionym miejscem jest podwórko i to właśnie między innymi tutaj jesteśmy narażeni na różne otarcia, siniaki, skaleczenia itp. Pokazuje w jaki sposób one powstają. Następnie dzieck