Przejdź do głównej zawartości

"W kółko" - recenzja gry edukacyjnej autorstwa Superniani Doroty Zawadzkiej

Gra "W kółko" od Wydawnictwa Alexander Toys której autorem jest znana zapewne Wam wszystkim Superniania Dorota Zawadzka, to sposób na ćwiczenie kompetencji przyszłości.

A czym są owe kompetencje przyszłości? To po prostu umiejętności, które będą kluczowe w przyszłości. Zaliczyć tutaj możemy np. gotowość do rozwiązywania problemów, współpracę i pracę zespołową, komunikację czy też myślenie kreatywne. Warto już od najmłodszych lat ćwiczyć te umiejętności u najmłodszych.

Dodatkowo gra jest również lewopółkulowa, czyli wspiera lewą półkulę mózgu. To właśnie ta część mózgu analizuje, przetwarza linearnie, porządkuje sekwencyjnie, wykrywa relacje. A właśnie te kompetencje mają duży wpływ na: rozwój mowy, funkcje intelektualne, umiejętność pisania, wprowadzenie do czytania. 

I to właśnie ta gra stwarza nam sytuacje do nabywania umiejętności przyszłości oraz wspierania naszej lewej półkuli mózgowej.

A od jakiego wieku jest przeznaczona ta gra?
Mogą w nią grać już dwulatki, ale pod nadzorem drugiej osoby dorosłej lub dziecka w wieku przynajmniej 6/7 lat.


To co znajdziemy w pudełku?
Są to:
- duże kółka: 30 sztuk,
- małe kółka - 30 sztuk,
- kostkę, której ściany są w kolorach kółek,
- instrukcję.

Tak, więc kółka występują w dwóch rozmiarach, w różnych kolorach i są dwustronne- z jednej strony mamy jeden kolor z drugiej dwa kolory (pół na pół). Są wykonane z grubszego kartonu, więc nie musimy się martwić, że tak szybko się zniszczą.

Warto również przed rozpoczęciem jakiejkolwiek z gier (a mamy kilka wariantów) pozwolić dziecku na swobodną zabawę kółeczkami. Można np. zbudować z nich węża czy też układać je według kolorów czy też rozmiaru.


 
A w co możemy zagrać?
Jednym z wariantów gry, który przypadł naszemu młodszemu synkowi  jest domino kolorowe. Zasady gry w domino są zapewne wszystkim znane, ale jest jeszcze wariant w którym wykorzystujemy kostkę do gry - wersja urozmaicona i nieco trudniejsza.

Jeżeli chcemy zaś zagrać w grę w stylu memory to wystarczy wybrać wariant gry o nazwie do pary "W kółko". Tutaj układamy 30 kółek (15 identycznych par z dwukolorowych kółek) tak, aby od zewnątrz były widoczne jednokolorowe kółka. Gra polega na odnalezieniu par- tak jak w klasycznym memory. I oczywiście wygrywa ta osoba, która zdobędzie ich jak najwięcej. Ten wariant polubił zaś nasz starszy syn, który lubi tego typu rozgrywki i często tutaj wygrywa.

Jeżeli chcemy zagrać w wersję pobudzającą naszą kreatywność to warto zdecydować się na zabawę "W kółko". Zaczyna tutaj osoba starsza, która na stole układa duże kółka w określonym kolorze. A dziecko? Musi odwzorować układ zaproponowany przez rodzica, a następnie może zaproponować swoją kompozycję do stworzenia.

To są przykładowe warianty gry. Jest ich więcej i każdy może tutaj wybrać coś dla siebie. Nam spodobała się ta różnorodność rozgrywek. Na pierwszy rzut oka zastanawiałam się, co ja z tymi kółkami będę robić, w co można tutaj zagrać? A tu taka niespodzianka... Zwykłe kolorowe kółka, a tyle zabawy! I to zabawy, która nas wiele uczy... 

A jeśli chcemy i ruszymy naszą wyobraźnią to może i my sami wymyślimy sobie tutaj jeszcze inny, nasz autorski wariant gry? Kto wie?

To są przykładowe warianty gry. Jest ich więcej i każdy może tutaj wybrać coś dla siebie. Nam spodobała się ta różnorodność rozgrywek. Na pierwszy rzut oka zastanawiałam się, co ja z tymi kółkami będę robić, w co można tutaj zagrać? A tu taka niespodzianka... Zwykłe kolorowe kółka, a tyle zabawy! I to zabawy, która nas wiele uczy... 

A jeśli chcemy i ruszymy naszą wyobraźnią to może i my sami wymyślimy sobie tutaj jeszcze inny, nasz autorski wariant gry? Kto wie?

Gra doskonale sprawdzi się także w placówkach przedszkolnych. Polecamy!


Co sądzicie o takiej grze?
Jakie gry typowo edukacyjne są u Was ostatnio na topie?

Komentarze

  1. Na pewno kupię tę grę dla mojego siostrzeńca. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Niby taka prosta gra,a daje tyle możliwości i kreatywnych zastosowań :) My robiliśmy sobie coś podobnego ze zwykłych kartek papieru i też układaliśmy obrazki z różnych kształtów.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Także świetny pomysł. Brawo za Waszą twórczość :)

      Usuń
  3. Takie gry edukacyjne są bardzo przydatne w rozwoju dziecka,

    OdpowiedzUsuń
  4. Gry edukacyjne są świetne :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Pierwszy raz widzę taką grę. Świetna opcja dla najmłodszych :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Czasem najwięcej rozrywki ale także nauki można znaleźć w najprostszych rzeczach. Fajna i pomysłowa gra :) Super, że ma klika wariantów i można je dostosować do wieku dziecka :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Super sprawa. Mam wrażenie, że Super Niania wciąż dzieli się z rodzicami pożyteczną wiedzą, nawet nie wiedziałam, że jest autorką gry. Jednym słowem, idealny pomysł na prezent.

    OdpowiedzUsuń
  8. Mam wrażenie, że przy odpowiedniej kreatywności wymyślania zabaw przy użyciu takich elementów, nie ma im w zasadzie końca. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Właśnie! Nawet sami możemy stworzyć swoje warianty gry :)

      Usuń
  9. o proszę gra edukacyjna od Polskiej Super Niani:) A to niespodzianka:)

    OdpowiedzUsuń
  10. Bardzo ciekawa gierka i to autorstwa Super Niani ! :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy rodzaj aktywności. To dla mnie wielka motywacja do dalszych działań :)

Zapraszam również na nasz Fanpage Uwielbiamy Testowanie.

Popularne posty z tego bloga

Jednorożce. Pojedynek w chmurach - recenzja gry

 Witajcie. Dzisiaj mamy dla Was recenzję gry "Jednorożce. Pojedynek w chmurach" od Muduko. Czy przypadła nam ona do gustu? Czy ma proste zasady? I przede wszystkim czy zapewnia dobrą zabawę? Jesteście ciekawi? Odpowiedź znajdziecie poniżej... Gra zawarta jest w niewielkim pudełku. Jest ono solidne i ma magnetyczne zamknięcie, przez co elementy tak szybko nam nie wypadną. Kolorystyka pudełka jest też bajkowa- po prostu przyciąga uwagę. Jak sama nazwa wskazuje jest to gra, gdzie głównymi bohaterami są jednorożce. A jakie są jej zasady? Zaraz Wam wszystko opiszemy... Jednak najpierw zajrzyjmy do środka... A w środku znajdziemy: - 6 drewnianych pionków, - 12 naklejek na pionki - 4 planszetki (2 kwadratowe i  2 prostokątne), - 14 żetonów tęczy, - instrukcję. Jak jest cel gry? Należy złapać przeciwnika w pułapkę, skacząc po chmurkach i zostawiając za sobą żetony z tęczą, tak aby nie mógł on wykonać kolejnego ruchu. Wiek graczy? 7 lat w górę. Jednak u nas już 6-latek sobie poradził

Testujemy kaszki dla najmłodszych od Mamuko

Witajcie! Dzisiaj przychodzimy do Was z recenzją kaszek od Mamuko. Słyszeliśmy ostatnio o nich wiele pochlebnych opinii. Czy i nam one przypadły do gustu? Zaraz Wam wszystko opiszemy. Kaszki dostaliśmy przy współpracy ze sklepem internetowym Krabb. Często robimy tam zakupy- znajdziecie tam to co niezbędne dla malucha i oczywiście wyprawkę skompletujecie tam od A do Z. Jednak przejdźmy do kaszek. W naszym zestawie testerskim znalazły się trzy kaszki: - Kaszka ryżowa, - Kaszka gryczana, - Kaszka pełnoziarnista. Jak widzicie już same opakowania przyciągają uwagę. Kaszki pochodzą z litewskich upraw ekologicznych i spełniają wszystkie unijne normy. Są to jedyne na rynku nieprzetworzone kaszki, które certyfikowane są jako żywność dla dzieci, więc przechodzą dodatkowe kontrole jakości. Podczas ich produkcji nie używa się temperatury co sprawia, że zachowują wszystkie wartości odżywcze jakie znajdziemy w zbożach. Przyjrzeliśmy się bliżej składowi tych kaszek i faktycznie nie mamy tutaj cukru,

Gra dla fanów piłki nożnej? Zagrajmy razem w "Dziki futbol"

Wyobraźcie sobie gorącą sawannę. Zaraz na niej rozpocznie się ważny mecz. Naprzeciw siebie staną dwie silne drużyny: Odważne Lwy oraz Szarżujące Nosorożce. Wśród kibiców rośnie coraz większe napięcie. Każda drużyna chce osiągnąć zwycięstwo! Dlaczego? Od wygranej zależy przywództwo na sawannie. Sędziowie- zebry są już gotowi. A Wy? Poczuliście chociaż troszkę klimat tej rozgrywki? Tak, więc zapraszamy Was na recenzję gry "Dziki futbol" od Wydawnictwa Zielona Sowa. Zacznijmy może od tego co znajdziemy w pudełku. A są to takie elementy jak: - 24 karty Zawodników, - 8 kart Sędziego, - 28 kart Akcji, - Tablica wyników, - 12 znaczników Goli. - Znacznik piłki, - Kostka, - Instrukcja gry. Dla jakiego wieku jest ta gra? Od 6 lat w górę. Ilość graczy? Gra przeznaczona jest dla dwóch graczy. Po rozłożeniu wszystkich elementów rozgrywka wygląda mniej więcej tak jak na poniższym zdjęciu. I od czego zaczynamy? Grę rozpoczyna osoba, która ostatnio grała w piłkę lub oglądała mecz i to właśni