Przejdź do głównej zawartości

"Trzy siostry" Heather Morris - recenzja

Witajcie! Dzisiaj przed Wami recenzja książki, która jest zakończeniem trylogii zapoczątkowanej "Tatuażystą z Auschwitz" Heather Morris. "Trzy siostry" to historia właśnie trzech żydowskich sióstr: Cibi, Magdy i Livi, które będąc jeszcze dziewczynkami przysięgły ojcu, że będą zawsze razem bez względu na wszystko. Po latach trwa wojna, a bycie razem nie jest już takie proste. Szesnastoletnia wówczas Livi zostaje zabrana przez nazistów do Auschwitz. Jej starsza siostra wyrusza z nią, zaś Magda, która wtedy przebywa w szpitalu, nie jest świadoma tego co się stało z jej siostrami - po wyjściu niego ukrywa się w rodzinnym mieście na Słowacji wraz z matką i dziadkiem... Ojca już nie ma zmarł kilka lat wcześniej podczas ważnej operacji. Magda tęskni za siostrami i za wszelką cenę chce je odszukać, chce być razem z nimi - mimo wszystko.

Po pewnym czasie i Magda znajduje się w tym strasznym miejscu jakim jest obóz zagłady w Auschwitz. Poznając kolejne losy sióstr, odkryłam w nich niezwykłą waleczność i determinację, dążenie do przetrwania dnia następnego. W tej okrutnej rzeczywistości miały jednak siebie i mogły liczyć na swoje wsparcie, co nie oznacza, że zawsze im się układało.

Poznajemy tutaj jak wyglądał obóz od strony więźnia. Siostry zajmowały tutaj różne pozycje: raz miały cięższą, raz lżejszą pracę. Mogły spotkać kogoś bliskiego i mogły być wyśmiewane przez innych. Głód, strach, lęk ciągle im towarzyszą, a niepewność dnia następnego potrafi je przerosnąć.

Historia tych sióstr wzrusza i chwyta za serce. Ich wzajemna troska o siebie, oddanie pokazują jak silne są rodzinne więzi. Istotne jest również to, że autorka oparła historię: Cibi, Magdy i Livi na losach istniejących sióstr. Dwie z nich mieszkają dziś w Izrealu, otoczone rodziną i przyjaciółmi. To one przy pomocy najbliższych wybrały Heather Morris, aby opowiedzieć jej swoją historię.

Oprócz historii opisującej ich losy w obozie zagłady, mamy również historię w której losy dziewczyn toczą się już po wojnie. Czy każda z nich przetrwała? Czy udało im się być razem? Czy zdołały kogoś pokochać i założyć rodziny? Czy da się tak po prostu żyć po tym co przeszły?

Na końcu tego bestsellera znajdziemy dodatkowo fotografie z prywatnego archiwum sióstr oraz ocalałe z obozu dokumenty. Uświadamia nam to, że "to wydarzyło się naprawdę".

Ta opowieść zostanie ze mną na długo!


Znacie tę trylogię?
Co polecacie z literatury obozowej?

Komentarze

  1. Czytałam dwie poprzednie części, dają wiele do myślenia, oparte na prawdziwych wydarzeniach. Warto czytać taką literaturę.

    OdpowiedzUsuń
  2. To prawda, warto, mam i czeka na swoją kolej :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie poznałam jeszcze tej trylogii, ale na takie książki muszę mieć odpowiedni nastrój.

    OdpowiedzUsuń
  4. Cenią sobie tego rodzaju literaturę I ta trylogia na pewno będzie przeze mnie czytana.

    OdpowiedzUsuń
  5. Muszę przeczytać! Bardzo interesuje mnie ta tematyka.

    OdpowiedzUsuń
  6. Moja mama ją niedawno kupiła ❤

    OdpowiedzUsuń
  7. Witam serdecznie ♡
    Słyszałam o tej trylogii, przyznam że bardzo mnie zaciekawiła, nie miałam jeszcze okazji poznać ją bliżej ale koniecznie muszę ją przeczytać :) Wspaniała recenzja! :)
    Pozdrawiam cieplutko ♡

    OdpowiedzUsuń
  8. Chciałabym przeczytać tę książkę

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy rodzaj aktywności. To dla mnie wielka motywacja do dalszych działań :)

Zapraszam również na nasz Fanpage Uwielbiamy Testowanie.

Popularne posty z tego bloga

Jednorożce. Pojedynek w chmurach - recenzja gry

 Witajcie. Dzisiaj mamy dla Was recenzję gry "Jednorożce. Pojedynek w chmurach" od Muduko. Czy przypadła nam ona do gustu? Czy ma proste zasady? I przede wszystkim czy zapewnia dobrą zabawę? Jesteście ciekawi? Odpowiedź znajdziecie poniżej... Gra zawarta jest w niewielkim pudełku. Jest ono solidne i ma magnetyczne zamknięcie, przez co elementy tak szybko nam nie wypadną. Kolorystyka pudełka jest też bajkowa- po prostu przyciąga uwagę. Jak sama nazwa wskazuje jest to gra, gdzie głównymi bohaterami są jednorożce. A jakie są jej zasady? Zaraz Wam wszystko opiszemy... Jednak najpierw zajrzyjmy do środka... A w środku znajdziemy: - 6 drewnianych pionków, - 12 naklejek na pionki - 4 planszetki (2 kwadratowe i  2 prostokątne), - 14 żetonów tęczy, - instrukcję. Jak jest cel gry? Należy złapać przeciwnika w pułapkę, skacząc po chmurkach i zostawiając za sobą żetony z tęczą, tak aby nie mógł on wykonać kolejnego ruchu. Wiek graczy? 7 lat w górę. Jednak u nas już 6-latek sobie poradził

Testujemy kaszki dla najmłodszych od Mamuko

Witajcie! Dzisiaj przychodzimy do Was z recenzją kaszek od Mamuko. Słyszeliśmy ostatnio o nich wiele pochlebnych opinii. Czy i nam one przypadły do gustu? Zaraz Wam wszystko opiszemy. Kaszki dostaliśmy przy współpracy ze sklepem internetowym Krabb. Często robimy tam zakupy- znajdziecie tam to co niezbędne dla malucha i oczywiście wyprawkę skompletujecie tam od A do Z. Jednak przejdźmy do kaszek. W naszym zestawie testerskim znalazły się trzy kaszki: - Kaszka ryżowa, - Kaszka gryczana, - Kaszka pełnoziarnista. Jak widzicie już same opakowania przyciągają uwagę. Kaszki pochodzą z litewskich upraw ekologicznych i spełniają wszystkie unijne normy. Są to jedyne na rynku nieprzetworzone kaszki, które certyfikowane są jako żywność dla dzieci, więc przechodzą dodatkowe kontrole jakości. Podczas ich produkcji nie używa się temperatury co sprawia, że zachowują wszystkie wartości odżywcze jakie znajdziemy w zbożach. Przyjrzeliśmy się bliżej składowi tych kaszek i faktycznie nie mamy tutaj cukru,

Gra dla fanów piłki nożnej? Zagrajmy razem w "Dziki futbol"

Wyobraźcie sobie gorącą sawannę. Zaraz na niej rozpocznie się ważny mecz. Naprzeciw siebie staną dwie silne drużyny: Odważne Lwy oraz Szarżujące Nosorożce. Wśród kibiców rośnie coraz większe napięcie. Każda drużyna chce osiągnąć zwycięstwo! Dlaczego? Od wygranej zależy przywództwo na sawannie. Sędziowie- zebry są już gotowi. A Wy? Poczuliście chociaż troszkę klimat tej rozgrywki? Tak, więc zapraszamy Was na recenzję gry "Dziki futbol" od Wydawnictwa Zielona Sowa. Zacznijmy może od tego co znajdziemy w pudełku. A są to takie elementy jak: - 24 karty Zawodników, - 8 kart Sędziego, - 28 kart Akcji, - Tablica wyników, - 12 znaczników Goli. - Znacznik piłki, - Kostka, - Instrukcja gry. Dla jakiego wieku jest ta gra? Od 6 lat w górę. Ilość graczy? Gra przeznaczona jest dla dwóch graczy. Po rozłożeniu wszystkich elementów rozgrywka wygląda mniej więcej tak jak na poniższym zdjęciu. I od czego zaczynamy? Grę rozpoczyna osoba, która ostatnio grała w piłkę lub oglądała mecz i to właśni