Przejdź do głównej zawartości

"Trzy siostry" Heather Morris - recenzja

Witajcie! Dzisiaj przed Wami recenzja książki, która jest zakończeniem trylogii zapoczątkowanej "Tatuażystą z Auschwitz" Heather Morris. "Trzy siostry" to historia właśnie trzech żydowskich sióstr: Cibi, Magdy i Livi, które będąc jeszcze dziewczynkami przysięgły ojcu, że będą zawsze razem bez względu na wszystko. Po latach trwa wojna, a bycie razem nie jest już takie proste. Szesnastoletnia wówczas Livi zostaje zabrana przez nazistów do Auschwitz. Jej starsza siostra wyrusza z nią, zaś Magda, która wtedy przebywa w szpitalu, nie jest świadoma tego co się stało z jej siostrami - po wyjściu niego ukrywa się w rodzinnym mieście na Słowacji wraz z matką i dziadkiem... Ojca już nie ma zmarł kilka lat wcześniej podczas ważnej operacji. Magda tęskni za siostrami i za wszelką cenę chce je odszukać, chce być razem z nimi - mimo wszystko.

Po pewnym czasie i Magda znajduje się w tym strasznym miejscu jakim jest obóz zagłady w Auschwitz. Poznając kolejne losy sióstr, odkryłam w nich niezwykłą waleczność i determinację, dążenie do przetrwania dnia następnego. W tej okrutnej rzeczywistości miały jednak siebie i mogły liczyć na swoje wsparcie, co nie oznacza, że zawsze im się układało.

Poznajemy tutaj jak wyglądał obóz od strony więźnia. Siostry zajmowały tutaj różne pozycje: raz miały cięższą, raz lżejszą pracę. Mogły spotkać kogoś bliskiego i mogły być wyśmiewane przez innych. Głód, strach, lęk ciągle im towarzyszą, a niepewność dnia następnego potrafi je przerosnąć.

Historia tych sióstr wzrusza i chwyta za serce. Ich wzajemna troska o siebie, oddanie pokazują jak silne są rodzinne więzi. Istotne jest również to, że autorka oparła historię: Cibi, Magdy i Livi na losach istniejących sióstr. Dwie z nich mieszkają dziś w Izrealu, otoczone rodziną i przyjaciółmi. To one przy pomocy najbliższych wybrały Heather Morris, aby opowiedzieć jej swoją historię.

Oprócz historii opisującej ich losy w obozie zagłady, mamy również historię w której losy dziewczyn toczą się już po wojnie. Czy każda z nich przetrwała? Czy udało im się być razem? Czy zdołały kogoś pokochać i założyć rodziny? Czy da się tak po prostu żyć po tym co przeszły?

Na końcu tego bestsellera znajdziemy dodatkowo fotografie z prywatnego archiwum sióstr oraz ocalałe z obozu dokumenty. Uświadamia nam to, że "to wydarzyło się naprawdę".

Ta opowieść zostanie ze mną na długo!


Znacie tę trylogię?
Co polecacie z literatury obozowej?

Komentarze

  1. Czytałam dwie poprzednie części, dają wiele do myślenia, oparte na prawdziwych wydarzeniach. Warto czytać taką literaturę.

    OdpowiedzUsuń
  2. To prawda, warto, mam i czeka na swoją kolej :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie poznałam jeszcze tej trylogii, ale na takie książki muszę mieć odpowiedni nastrój.

    OdpowiedzUsuń
  4. Cenią sobie tego rodzaju literaturę I ta trylogia na pewno będzie przeze mnie czytana.

    OdpowiedzUsuń
  5. Muszę przeczytać! Bardzo interesuje mnie ta tematyka.

    OdpowiedzUsuń
  6. Moja mama ją niedawno kupiła ❤

    OdpowiedzUsuń
  7. Witam serdecznie ♡
    Słyszałam o tej trylogii, przyznam że bardzo mnie zaciekawiła, nie miałam jeszcze okazji poznać ją bliżej ale koniecznie muszę ją przeczytać :) Wspaniała recenzja! :)
    Pozdrawiam cieplutko ♡

    OdpowiedzUsuń
  8. Chciałabym przeczytać tę książkę

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy rodzaj aktywności. To dla mnie wielka motywacja do dalszych działań :)

Zapraszam również na nasz Fanpage Uwielbiamy Testowanie.

Popularne posty z tego bloga

Przepowiednia sprzed lat oraz skrywane sekrety w kryminale „Jak odkryć własnego mordercę?” Kristen Perrin

Główną bohaterką kryminału jest Annie Adams, młoda pisarka, która dostaje list z zaproszeniem od dawno niewidzianej ciotki Frances, mieszkającej w Castle Knoll. Annie zaskoczona propozycją rusza w odwiedziny do krewnej. Nie wie jakie konsekwencje będzie miała podróż do urokliwego miasteczka. Po przybyciu główna bohaterka dowiaduje się, że ciotka została zamordowana. Taką śmierć przepowiedziała jej wróżka... ponad sześćdziesiąt lat temu. Frances wiodła życie w strachu i próbowała rozwikłać zagadkę przyszłego morderstwa. Lata śledztw nie przyniosły zamierzonego efektu.Teraz to Annie musi odkryć, kto zabił   ciotkę. Czeka ją nie lada wyzwanie. „Zostałam wezwana, by odkryć prawdę, i już się zaangażowałam. Jestem potrzebna.” W miasteczku dochodzi do kolejnych zaskakujących wydarzeń. Annie znajduje dziennik ciotki z czasów młodości. Skrywa on szokujące wyznania i fakty. W ten sposób mamy tutaj połączenie interesujących historii opisanych przez młodą Frances w pamiętniku, jak i cz...

Walka z przeszłością w thrillerze „Wciąż żyję” Martty Kaukone

Jeżeli czekaliście na książkę z zagadkowymi oraz wielowymiarowymi postaciami przedstawiam Wam „Wciąż żyję”, która jest kontynuacją cyklu „Podążaj za motylem”. Akcja rozgrywa się w Helsinkach. Głównymi bohaterami są Ira i Arto , którzy pracują jako dziennikarze kryminalni w „ Helsingin Aviisi ”. Wkrótce dochodzi do serii tajemniczych zabójstw. Ira , która mierzy się z traumą z przeszłości, zaczyna interesować się tymi sprawami...   Jakie niebezpieczeństwo czeka na główną bohaterkę?     Czy uda się jej pożegnać duchy przeszłości?    „Chciałabym odzyskać swoje dawne życie. Wziąć je na własny rachunek. Ale na moim czole widniał stygmat i nigdy nie zdołam go usunąć.”    Dochodzenie w sprawie zabójstw prowadzi nadkomisarz Kerttu , która jest już prawie na emeryturze. Jednak na nowo angażuje się, aby rozwikłać przedstawio ną przed nią zagadkę.    Mamy do czynienia z wciągającym thrillerem, który umiejętnie doz uje emocj e. Na początku ciekawie pr...

Opowieści, które niosą ze sobą moc emocji i wzbudzają do refleksji

Od dłuższego czasu szukałam książki w której zawarte będą różne opowieści mówiące o sprawach ważnych i trudnych dla dzieciaków. O tym jak zrozumieć czym jest szczęście, jak radzić sobie z różnymi problemami i lękami, a także o tym co jest w życiu najważniejsze: o miłości, życzliwości czy też serdeczności. I znalazłam to wszystko w książce pt. "Niezwykła peleryna i inne opowieści" pani Ewy Monastyrskiej. Jest ona w miękkiej okładce, ma 104 pouczające strony i piękne ilustracje. Dużym plusem jest to, że znajdziemy tutaj opowiastki odnoszące się do życia codziennego, wplecione w realia rzeczywistości, które dotyczącą zarówno dzieci jak i dorosłych, ale także bajki w których zazwyczaj występują zwierzęta np. myszki, piesek, a nawet smoki. Jest też jeden rozdział, gdzie występują narzędzia i kłócą się... Ale o co? Musicie sami się przekonać! Po przeczytaniu każdej opowiastki u mojego 6-letniego synka następowała burza pytań: typu "A dlaczego tak, a ni...