Przejdź do głównej zawartości

"Jak dogadać się z rodzeństwem" - recenzja

Czy temat konfliktów między rodzeństwem jest Wam znany? Może pamiętacie czasy kiedy nie mogliście się dogadać z własnym rodzeństwem? A może może Wasze dzieci ciągle ze sobą rywalizują i nie czerpią radości z posiadania rodzeństwa? 


Pomocna może okazać się tutaj książka Dr Dawn Huebner "Jak dogadać się z rodzeństwem", w której znajdziemy między innymi niezawodne sposoby rozwiązywania konfliktów i ograniczania rywalizacji. 

Książka napisana jest w przejrzysty sposób, prostym i zrozumiałym dla dziecka językiem. Nie brakuje tutaj wstawek humorystycznych. Poza tym wyróżnia się ona tym, że zachęca również do aktywności - na niektórych stronach mamy coś napisać, narysować, zakreślić. Świetny pomysł. 

Mamy tutaj 11 rozdziałów, a dodatkowo uwagi dla rodziców i opiekunów. Przykładowe tytuły rozdziałów to: Radzenie sobie z emocjami, Nagradzaj dobre rzeczy, Dobre wieści o braciach i siostrach, Między tobą a rodzeństwem. 

Książka spodobała się naszemu dziesięciolatkowi, który dość często ma konflikty ze swoim pięć lat młodszym bratem. Po lekturze tej książki zna różne "magiczne sztuczki" dzięki, którym wie jak rozwiązywać dane problemy. Dodatkowo zdobył umiejętności radzenia sobie z uczuciami oraz wzmacniania więzi z bratem.

Poruszenie tematyki emocji w tym wydaniu to dobre rozwiązanie. Nie każde dziecko wie jak ma reagować w danym momencie, jak okazywać uczucia... 

A wiecie, że istnieje wyższy poziom ignorowania? I to on też jest sposobem na radzenie sobie z rodzeństwem w taki sposób, że kontynuujemy interakcję z bratem lub siostrą  w taki sposób, że udajemy, że to co robią (np. mlaskają) w ogóle nam nie przeszkadza.

A może warto zawierać z rodzeństwem kompromisy lub kontrakty?

W ciekawy sposób został też ujęty temat: "sprawiedliwość" to nie to samo co "identyczność". Ileż to razy dzieci porównują się do siebie, mają wrażenie, że rodzice bardziej wolą brata czy też siostrę, czują się niesprawiedliwie traktowani... Tutaj autorka świetnie wyjaśnia o co w tym wszystkim właściwie chodzi.



"Bądź bratem lub siostrą, jakich pragniesz mieć. Dzięki temu twoje rodzeństwo też będzie takie."

Komentarze

  1. Bardzo ważny temat więc chętnie sięgnę po tę książkę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Muszę kupić tę książkę dla moich dziewczyn :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Autorka zawarła w tej książce świetne porady i umie z nimi trafić co czytelnika

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy rodzaj aktywności. To dla mnie wielka motywacja do dalszych działań :)

Zapraszam również na nasz Fanpage Uwielbiamy Testowanie.

Popularne posty z tego bloga

Wielka księga wierszy Juliana Tuwima - recenzja

To wydanie to klasyka w literaturze. Kto z nas nie zna twórczości Juliana Tuwima? Komu nie kojarzą się jego wiersze z czasami beztroskiego dzieciństwa? Te ponadczasowe utwory od pokoleń kształtują wyobraźnię i wrażliwość.   Ta "Wielka księga wierszy. Abecadło rymów" Juliana Tuwima to solidne wydanie. Znajdziemy w nim najpiękniejsze wiersze tego autora w układzie alfabetycznym - i taki układ nam się podoba. W szybki sposób możemy odszukać nasze ulubione utwory. A są nimi między innymi: "Lokomotywa", "Ptasie radio", "Słoń Trąbalski" czy też "Dyzio Marzyciel".  Wiersze wzbogacone są pięknymi ilustracjami wykonanymi przez Marcina Bruchnalskiego. Zobaczcie jak one wyglądają... I te rameczki dookoła. Cudnie, nie? Pomagają one zrozumieć treść wierszy i zapamiętać je.  My po to wydanie sięgamy nie tylko przed snem, ale również w ciągu dnia. Ja jako nauczyciel przedszkolny z chęcią wykorzystam je w mojej pracy z przedszkolakami. Duże litery sp

"Tomek i tata" Susanne Weber - nasza recenzja

Witajcie! Dzisiaj przedstawiamy Wam zbiór historyjek do wspólnego czytania (najlepiej dla taty i syna, lecz nie jest to warunek konieczny). Opowieści te świetnie sprawdzają się jako lektura na dobranoc dla 3-6 latków. A więc, przed Wami recenzja książki pt. "Tomek i tata" Susanne Weber od Wydawnictwa Debit. Historyjki nie są długie (mają ok. 3 strony), napisane są prostym językiem i dotyczą codziennych spraw Tomka, który jest przedszkolakiem i jego taty. Tata często znajduje rozwiązanie z trudnej sytuacji, potrafi doradzić i ma poczucie humoru. Tomek lubi dobrą zabawę, a poprzez różne doświadczenia poznaje świat razem z tatą.  Znajdziemy tutaj np. opowieść "o kichających gwiazdach", dowiemy się jak poradzić sobie z nielubianym przez dzieciaki sprzątaniem, czy też poznamy jak wyglądał męski dzień Tomka i jego taty. Niektóre historyjki mają pouczające przesłanie, inne są takie "zwykłe i codzienne", a jednak przyciągają uwagę małego słuchacza. Znajdziemy w ni

"Sekretne życie strupków" - nasza recenzja

 Witajcie! Przeróżne otarcia jak i skaleczenia mogą się nam przytrafić w różnych miejscach i w różnych momentach. Jednak nasze ciało jest tak zbudowane, że wie jak rozpocząć walkę z tymi problemami. Książka "Sekretne życie strupków" od Wydawnictwa Debit zabiera nas w podróż w głąb naszego organizmu i nie tylko. Tekst stworzyła Ariadna Garcia Turon, a z języka katalońskiego przetłumaczyła go Karolina Jaszecka. Zapraszamy na naszą recenzję! Zaczniemy od tego, że książka jest naprawdę duża... Jej wymiary to: 25 cm x 28 cm. I ma solidną grubą okładkę. Co do ilustracji w wykonaniu Mariony Tolosy Sistere - są one charakterystyczne. Znajdą one zapewne i zwolenników i przeciwników. Nam się tak średnio podobają. To co znajdziemy w środku? Na początku przedstawia nam się Uraz. Informuje czytelników, że jego ulubionym miejscem jest podwórko i to właśnie między innymi tutaj jesteśmy narażeni na różne otarcia, siniaki, skaleczenia itp. Pokazuje w jaki sposób one powstają. Następnie dzieck