Przejdź do głównej zawartości

Poznajcie największe "Mity wojny 1920" Sławomira Kopra i Tymoteusza Pawłowskiego

Interesujecie się historią? Jeśli tak, znalazłam książkę dla Was. Dziś na tapet trafi książka Sławomira Kopra i Tymoteusza Pawłowskiego pt. „Mity wojny 1920”. Jak dobrze wiecie niedawno minęła setna rocznica tego zbrojnego wydarzenia. Wojna polsko-bolszewicka i Bitwa Warszawska 1920 obfitują w mnóstwo mitów i legend, dlatego autorzy postanowili się z nimi rozprawić w niemal trzydziestu ciekawych esejach. 


Koper i Pawłowski rozprawiają się z mitami i legendami, którymi obrosły wydarzenia z tego okresu, przedstawiając fakty i powołując się na liczne dokumenty. Często porównują sprzeczne relacje świadków, chcąc wyciągnąć z nich prawdę. Z perspektywy czasu zacierają się fakty, a w publicznej świadomości powszechny staje się społeczny odbiór tych wydarzeń- niekiedy całkowicie zakrzywiony.

Liczne mity i przekłamania na temat wydarzeń narodowych powstawały „ku pokrzepieniu serc”, by zagrzewać naród do walki z wrogiem i podnosić się z klęsk. Wbrew pozorom nie tylko niepowodzenia militarne obfitują legendami, również sukcesy narodowe są obdarzone pokaźną liczbą przeinaczeń. Co ciekawe, nawet w podręcznikach szkolnych i tekstach publicystycznych występują utarte przekłamania dotyczące polskiej historii.

Jak powszechnie wiadomo, postrzeganie wojny lat 1919-1921 opiera się w znacznym stopniu na propagandzie, nie tylko okresu międzywojnia, ale również czasów emigracji londyńskiej i PRL-u. Pomimo upływu wielu lat, wciąż powtarza się te same mity. Do dzisiaj przebieg wojny oraz role głównych dowódców wzbudzają wiele sporów.

Autorzy rozprawiają się z powstałymi mitami i przedstawiają czytelnikowi fakty wojny polsko-bolszewickiej. Objaśniają elementy taktyki oraz strategie wojskowe, co pozytywnie wpływa na odbiór tej książki. Nie jest to typowa pozycja naukowa, według mnie to książka popularnonaukowa, która w przystępny sposób ukazuje prawdziwe oblicza głównych postaci tego starcia, czyli Józefa Piłsudskiego, Józefa Hallera, Romana Dmowskiego, Józefa Stalina, Lwa Trockiego, Siemona Budionnego i wielu, wielu innych.

Jedynym mankamentem tej książki są liczne dygresje autorów, które niekiedy wykraczają poza temat publikacji. Nie przypadły mi do gustu niektóre spekulacje – „co by było, gdyby…”. Te liczne dywagacje spowodowały, że w pewnym momencie książka stała się nudna, a może nawet  niezrozumiała. Chociaż pisana w sposób jasny i klarowny, wydawała się niekiedy bełkotem, jednak polemika panów autorów ze znanymi przekłamaniami historycznymi jest sama w sobie ciekawa.

Jeśli chcecie dowiedzieć się, czy Piłsudski chciał podbić Białoruś, Ukrainę i Litwę, jak wielkiej klasy mężem stanu Był Roman Dmowski, czy Piłsudski był militarnym geniuszem czy amatorem oraz czy bitwa warszawska faktycznie zakończyła wojnę, koniecznie przeczytajcie tę książkę.

 

 

Myślicie, że niektóre historyczne fakty mogą zawierać w sobie mity?
Interesujecie się historią?

Komentarze

  1. Nie przepadam za historia ale tematy wojny zawsze mnie interesowały i jedynie jak omawialiśmy te tematy to uważałam na lekcjach ;p myśle, ze ta książka mogłaby mnie zaciekawić

    OdpowiedzUsuń
  2. Książka z pewnością zawiera sporo ciekawych informacji. Pewnie byłabym niektórymi mocno zdziwiona.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo interesuje się okresem wojny, więc to książka, którą bardzo chętnie chciałabym przeczytać.

    OdpowiedzUsuń
  4. Lubię tematykę wojenną i z chęcią po nią sięgnę. Zawsze mnie to interesowało a taka książka może spełnić moje wysokie wymagania. Recenzja jest bardzo dobrze napisana. Dobór słownictwo na wysokim poziomie.

    OdpowiedzUsuń
  5. Interesuję się historią i tematyką dotyczącą tego okresu.
    Czytałam mnóstwo książek.
    Bardzo chętnie przeczytam i tę, zwłaszcza ciekawa jestem tych mitów.
    Pozdrawiam :-)
    Irena-Hooltaye w podróży

    OdpowiedzUsuń
  6. Podsunę pozycję mężowi - jest On miłośnikiem historii. Pewnie zaciekawi Go ta książka.

    OdpowiedzUsuń
  7. Interesuję się historią, stwierdzam, że im jestem starsza, tym bardziej intensyfikuję zainteresowania tą dziedziną, zatem po zaprezentowaną książkę chętnie sięgnę. :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Ta pozycja z pewnością jest inetresująca i w sam raz dla mojego taty

    OdpowiedzUsuń
  9. Książkę na pewno warto przeczytać :D
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  10. Gust czytelniczy zdecydowanie zmienia się z wiekiem,kiedyś za żadne skarby nie wzięłabym tej książki do ręki. Ale dziś, czemu nie. Sama wyrosłam w domu gdzie postać 'Dziadka' Piłsudskiego była bardzo poważana, tym bardziej taka goła prawda może czasem bardzo zmienić pogląd na tamte czasy. Myślę, ze warta zastanowienia.

    OdpowiedzUsuń
  11. Ciekawa publikacja. Podrzucę tacie

    OdpowiedzUsuń
  12. Świetna książka, dzięki za polecenie bo uwielbiam tematykę wojenną

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy rodzaj aktywności. To dla mnie wielka motywacja do dalszych działań :)

Zapraszam również na nasz Fanpage Uwielbiamy Testowanie.

Popularne posty z tego bloga

Wielka księga wierszy Juliana Tuwima - recenzja

To wydanie to klasyka w literaturze. Kto z nas nie zna twórczości Juliana Tuwima? Komu nie kojarzą się jego wiersze z czasami beztroskiego dzieciństwa? Te ponadczasowe utwory od pokoleń kształtują wyobraźnię i wrażliwość.   Ta "Wielka księga wierszy. Abecadło rymów" Juliana Tuwima to solidne wydanie. Znajdziemy w nim najpiękniejsze wiersze tego autora w układzie alfabetycznym - i taki układ nam się podoba. W szybki sposób możemy odszukać nasze ulubione utwory. A są nimi między innymi: "Lokomotywa", "Ptasie radio", "Słoń Trąbalski" czy też "Dyzio Marzyciel".  Wiersze wzbogacone są pięknymi ilustracjami wykonanymi przez Marcina Bruchnalskiego. Zobaczcie jak one wyglądają... I te rameczki dookoła. Cudnie, nie? Pomagają one zrozumieć treść wierszy i zapamiętać je.  My po to wydanie sięgamy nie tylko przed snem, ale również w ciągu dnia. Ja jako nauczyciel przedszkolny z chęcią wykorzystam je w mojej pracy z przedszkolakami. Duże litery sp

"Sekretne życie strupków" - nasza recenzja

 Witajcie! Przeróżne otarcia jak i skaleczenia mogą się nam przytrafić w różnych miejscach i w różnych momentach. Jednak nasze ciało jest tak zbudowane, że wie jak rozpocząć walkę z tymi problemami. Książka "Sekretne życie strupków" od Wydawnictwa Debit zabiera nas w podróż w głąb naszego organizmu i nie tylko. Tekst stworzyła Ariadna Garcia Turon, a z języka katalońskiego przetłumaczyła go Karolina Jaszecka. Zapraszamy na naszą recenzję! Zaczniemy od tego, że książka jest naprawdę duża... Jej wymiary to: 25 cm x 28 cm. I ma solidną grubą okładkę. Co do ilustracji w wykonaniu Mariony Tolosy Sistere - są one charakterystyczne. Znajdą one zapewne i zwolenników i przeciwników. Nam się tak średnio podobają. To co znajdziemy w środku? Na początku przedstawia nam się Uraz. Informuje czytelników, że jego ulubionym miejscem jest podwórko i to właśnie między innymi tutaj jesteśmy narażeni na różne otarcia, siniaki, skaleczenia itp. Pokazuje w jaki sposób one powstają. Następnie dzieck

"Tomek i tata" Susanne Weber - nasza recenzja

Witajcie! Dzisiaj przedstawiamy Wam zbiór historyjek do wspólnego czytania (najlepiej dla taty i syna, lecz nie jest to warunek konieczny). Opowieści te świetnie sprawdzają się jako lektura na dobranoc dla 3-6 latków. A więc, przed Wami recenzja książki pt. "Tomek i tata" Susanne Weber od Wydawnictwa Debit. Historyjki nie są długie (mają ok. 3 strony), napisane są prostym językiem i dotyczą codziennych spraw Tomka, który jest przedszkolakiem i jego taty. Tata często znajduje rozwiązanie z trudnej sytuacji, potrafi doradzić i ma poczucie humoru. Tomek lubi dobrą zabawę, a poprzez różne doświadczenia poznaje świat razem z tatą.  Znajdziemy tutaj np. opowieść "o kichających gwiazdach", dowiemy się jak poradzić sobie z nielubianym przez dzieciaki sprzątaniem, czy też poznamy jak wyglądał męski dzień Tomka i jego taty. Niektóre historyjki mają pouczające przesłanie, inne są takie "zwykłe i codzienne", a jednak przyciągają uwagę małego słuchacza. Znajdziemy w ni