Przejdź do głównej zawartości

Poznajcie najnowsze książki, które sprzyjają wychowaniu dziecka według metody Montessori

Witajcie! Kto z Was słyszał o metodzie Marii Montessori? Z czym Wam się ona kojarzy? Dzisiaj przed Wami recenzja dwóch świeżo wydanych książeczek przez Wydawnictwo Samo Sedno: "Montessori - wychowanie dziecka w wieku 0-4 lat" Beatriz M. Muñoz oraz "Montessori - 80 zabaw z dziećmi" Beatriz M. Muñoz i Nitdia Aznárez. 

Zacznijmy więc od początku. Kim tak naprawdę była Maria Montessori?


Urodziła się w roku 1870. Studiowała medycynę i ukończyła ją jako jedna z pierwszych kobiet we Włoszech. Po studiach pracowała w szpitalu z dziećmi upośledzonymi umysłowo. Zauważyła, że jest w nich duży pęd do wiedzy i starała się ich w tym jak najlepiej wspierać. Wkrótce otworzono w Rzymie pierwszy „Casa dei bambini” (Dom Dzieci) czyli coś na kształt przedszkola dla zaniedbanych dzieci z biednej robotniczej dzielnicy i właśnie  kierowanie tą placówką powierzono Marii Montessori, która wraz z asystentką miała zajmować się pięćdziesięciorgiem dzieci w wieku od 3 do 6 lat. I tutaj wszystko się zaczęło. Najpierw Maria Montessori wprowadziła mebelki dostosowanie do wzrostu dzieci- dla nas teraz jest to normalne, w tamtych czasach było to nowością. Następnie zaczęła tworzyć własnoręcznie pomoce dydaktyczne, która wykorzystywała w pracy z dziećmi. Bacznie obserwowała dzieci, a następnie wyciągała wnioski i w odpowiedni sposób dostosowywała do nich swoją pracę. I tak oto z czasem powstała pedagogika Montessori.
 

Przytoczę Wam teraz kilka cytatów Marii Montessori, dzięki którym bardziej zrozumiecie jej pedagogikę:

"Nie wystarczy, aby wychowawczyni lubiła dziecko. Najpierw powinna pokochać i zrozumieć wszechświat."

"Edukacja nie może być skuteczna, jeśli nie pomaga się dziecku otworzyć na życie."

"Nigdy nie pomagaj dziecku, które sądzi, że potrafi samodzielnie wykonać zadanie."

"Dziecko jest konstruktorem dorosłego i nie ma dorosłego, który nie zostałby ukształtowany przez dziecko, którym był."

"W umyśle dziecka możemy znaleźć klucze do jego rozwoju."
 
 
 "Montessori - wychowanie dziecka w wieku 0-4 lat"
Beatriz M. Muñoz
 

Książka ta zawiera naprawdę sporą dawkę wiedzy na temat tej metody. Jest to w pewnym sensie przewodnik, który krok po kroku oprowadza nas po tej metodzie.
Na początku mamy nawet wskazówki, które pokazują nam jak korzystać z tej książeczki. Autorka (nauczycielka Montessori, edukatorka pozytywnej dyscypliny) oczywiście wymienia się tutaj swoimi doświadczeniami, co sprawia, że to wszystko rozumiemy jeszcze bardziej. Poznajemy nawet powód dla którego powstała ta książka.
I tak małymi kroczkami coraz bardziej poznajemy ten cały świat tej metody.
Dowiadujemy się między innymi:
Od czego zacząć?
Dlaczego warto stosować tę metodę?
Jak urządzić otoczenie dziecka?
Jakie aktywności będą tutaj najlepsze?
Na co zwrócić uwagę?

Mnie zaciekawiło obalenie największych mitów, które krążą wokół tej metody. Jednymi z nich są np. stwierdzenia, że jest to droga i rygorystyczna metoda czy też, że nie da się jej stosować w małym mieszkaniu.

Znajdziemy tutaj nawet spis przykładowych zajęć dla dzieci, które podzielone są na kategorie takie jak: motoryka duża, życie praktyczne, czynności wokół samego siebie, koordynacja ręka-oko, aktywności sensoryczne, język i muzyka, aktywności artystyczne, natura i miasto, czas, sztuka i historia.

Rozsądne wychowanie w duchu Montessori to podążanie za dzieckiem. Musimy pamiętać, aby być zawsze osobą pełną szacunku zarówno dla dziecka jak i innych, ale i dla samej siebie. A błędy pomagają nam się uczyć, są motorem, nauki. O tej metodzie można by było pisać i pisać. Jednak sami musicie wdrążyć się w ten temat, aby to wszystko zrozumieć. I ta książka na pewno Wam w tym pomoże.

Ta książka to niezwykła pomoc dla rodziców i opiekunów, którzy chcą stosować rozwiązania oparte na szacunku do małego człowieka, bez gróźb, nagród, szantażu czy kar. To także duży zbiór pomysłów na aktywności i zajęcia w nawiązaniu do tej metody.



"Montessori - 80 zabaw z dziećmi"
Beatriz M. Muñoz i Nitdia Aznárez

Z tej zaś książeczki dowiemy się przede wszystkim jak zaspokoić wrodzoną ciekawość dziecka. A mamy tutaj aż 80 propozycji zabaw z dziećmi, które nawiązują do metody Montessori i są naprawdę obszernie opisane.

Każda zabawa zawiera swój opis. W osobnych ramkach mamy także np. wymienione potrzebne materiały, przebieg działań, czy nawet inne ciekawe rozwiązania. To wszystko otoczone jest barwnymi, rzeczywistymi ilustracjami.

Na końcu książki znajdziemy materiały do wycięcia, które przydadzą nam się podczas zabaw. Są to np. koło pogody, wieczny kalendarz, trójdzielne karty- ptaki, drzewa, rozpoznawanie śladów zwierząt. Z tych materiałów do wycięcia na pewno skorzystam w swojej pracy jako nauczyciel przedszkolny.

Duży nacisk kładzie się tutaj na zachęcenie rodziców do poznawania świata przyrody. Nie tylko w sposób spędzony na łonie natury, ale i w domu. Poznajemy także aktywności, które pomogą stymulować zmysły, wspierać rozwój praktycznych umiejętności życiowych, poszerzać wiedzę matematyczną oraz poznawać język i sztukę.







Zestaw tych dwóch książeczek wzajemnie się ze sobą uzupełnia. Pierwsza książka to przewodnik, który nas oprowadza po tej metodzie, druga to zbiór aż 80 zabaw, które kształtują samodzielność i kreatywność dziecka. Polecam je jako rodzic i nauczyciel przedszkolny. 

PS. Jeśli spodobały Wam się te książeczki, to na dniach wystartuje rozdanie w którym będą one do wygrania!
Link do rozdania ---> tutaj <---


A Wy stosujecie pedagogikę Montessori w domu, a może w swojej pracy z dziećmi?
Co o niej sądzicie?

Komentarze

  1. Fajne. Myślę, że to ciekawe połączenie nauki i zabawy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo chętnie zapoznam się z tymi książkami. 😊

    OdpowiedzUsuń
  3. Moje dzieci już dorosłe, ale przyznam, że bardzo ciekawa metoda. Link posyłam w świat

    OdpowiedzUsuń
  4. Widzę że publikacja łączy naukę z zabawą i pomaga zacieśniać więzi z dzieckiem po przez wspólne spędzanie czasu.

    OdpowiedzUsuń
  5. Kiedyś nie było książek poświęconych tej tematyce, a dziś zainteresowani mogą wybierać w tytułach. :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Czytałam kilka książek z tą metodą i jestem naprawdę bardzo zadowolona.

    OdpowiedzUsuń
  7. Gdy dziewczyny były młodsze szukałam informacji o zabawach w duchu Montessori, taka książka na pewno by mi się przydała

    OdpowiedzUsuń
  8. Myślę, że każda mama zainteresuje się takimi książkami :D
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  9. Ciekawa propozycja. Koniecznie muszę przeczytać:)

    OdpowiedzUsuń
  10. Mając małe dzieci czy wnuki, warto poznawać nowe metody, bazować na nowych pomysłach, a i od samych dzieciaków wiele można się nauczyć:-)

    OdpowiedzUsuń
  11. Wspaniałe również dla pedagogów

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy rodzaj aktywności. To dla mnie wielka motywacja do dalszych działań :)

Zapraszam również na nasz Fanpage Uwielbiamy Testowanie.

Popularne posty z tego bloga

"Co i jak rośnie w ogródku" - recenzja

Witajcie! Dzisiaj mamy dla Was recenzję książki z serii "Od... do" Wydawnictwa Papilon - "Co i jak rośnie w ogródku" autorstwa Liliany Fabisińskiej. Na samym wstępie książka zaskoczyła nam pozytywnie swoim rozmiarem i grubymi, kartonowymi stronami. Dodamy do tego jeszcze piękne, kolorowe ilustracje, które są dość szczegółowe. Z tego wydania możemy dowiedzieć się jak sadzić, siać i dbać o rośliny, aby cieszyć się zbiorami. Przyznam się, że sama jako osoba dorosła z ciekawością wczytywałam się w tekst i znalazłam w nim kilka ciekawostek, które mnie zaskoczyły. A o jakich roślinach mowa? Wymienimy kilka... A są to: rzeżucha, dynia, groszek zielony, truskawka, tulipan, nasturcja czy też mięta pieprzowa. Opis każdej rośliny to obszerne dwie strony. Każda posiada ramkę z której dowiemy się: kiedy wysiewać roślinę, jakie przygotować stanowisko i jak często ją podlewać. To świetne vademecum małego i dużego ogrodnika. Książka pokazuje, że świat ogrodu potrafi być fascynujący

"Moje Pierwsze 5 Sekund" - sprawdź swoją wiedzę razem z dzieckiem!

Jednym z prezentów jakie otrzymał mój starszy synek na Dzień Dziecka była gra "Moje Pierwsze 5 Sekund" od Wydawnictwa Trefl. Ciocia wręczając mu ten upominek sprawiła wielką radość i zadowolenie na jego twarzy, gdyż jest on fanem wszelkich gier. Gra składa się ze 144 kart z pytaniami. Karty są dwustronne, więc w sumie mamy 288 pytań. Dostosowane są one do poziomu wiedzy dziecka- karty zielone mają łatwiejsze pytania, czerwone- trudniejsze. Poza kartami z pytaniami znajdziemy tutaj również 6 kart "Czas" i 6 kart "Zamiana", 1 specjalny czasomierz oraz instrukcję. Przeznaczona jest dla dzieci od 4 lat. Jednocześnie może w nią grać od 3 do 6 osób. Czasowo gra się w nią od 15 do 30 minut. Cel gry Zadaniem gracza jest udzielenie poprawnych odpowiedzi na jak najwięcej pytań. Za każdym razem gracze muszą podać 1 lub 2 poprawne odpowiedzi, zanim kulki stoczą się w dół spirali. Jak przygotować się do gry? Na bok odkładamy karty "Cz

Nauka poprzez zabawę z magnesiakami. Poznajemy owoce i warzywa oraz przenosimy się do Afryki!

Chyba każde dziecko lubi zabawę z magnesami... Przynajmniej u nas w domu tak jest i ja także w swojej pracy będąc nauczycielem przedszkolnym zauważyłam, że już samo przyciąganie obrazka do metalowej powierzchni jest dla najmłodszych czymś magicznym. To przecież takie "czary-mary!" Dzisiaj przedstawię Wam dwa zestawy magnesiaków od Wydawnictwa Alexander: "Warzywa i owoce" (zestaw większy) oraz "Mała Afryka Dzika" (zestaw mniejszy). Magnesy w takim wydaniu mają wielu zwolenników. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że jest to prosta i ekonomiczna zabawka, która w niezwykły sposób pobudza wyobraźnię u dzieci. Magnesami można się bawić w przeróżny sposób. U nas często było to tworzenie przeróżnych scenek czy też zabawa w wyszukiwanie (gdzie jest...?) , gdy cała lodówka była nimi "obłożona". U nas magnesy będące na lodówce pełnią również funkcję tzw. przytwierdzania. Czyli? Za ich pomocą mocujemy różne prace plastyczne do lodówki czy też karteczki z w