Przejdź do głównej zawartości

„Portfolio ocalonych artystów”, czyli historyczna powieść o niespotykanej odwadze, poświęceniu i zabronionej miłości

"Portfolio ocalonych artystów" Julie Orringer to powieść, gdzie akcja rozgrywa się w 1940 roku w okupowanej przez niemieckie wojska francuskiej Marsylii. Książka opowiada prawdziwą historię amerykańskiego dziennikarza Variana Frya, który porzuca swoje dotychczasowe życie, by móc ratować „intelektualny kwiat Europy”. Na jego liście osób zagrożonych znajdują się sławni artyści m.in.: Marcel Duchamp, Marc Chagall, Max Ernst, Wilfredo Lam, pisarze i poeci: Lion Feuchtwanger, Hanna Arendt, Hertha Pauli czy Franz Werfel oraz uchodźcy polityczni. Działając pod szyldem organizacji humanitarnej, Varian próbuje załatwić fałszywe dokumenty oraz wizy, a następnie zajmuje się transportem uchodźców. Posiada grono zaufanych współpracowników, a jednym z nich jest Albert Hirschman.


„Portfolio ocalonych artystów” łączy prawdziwe zdarzenia dotyczące pomocy intelektualistom w Marsylii ze światem fikcji. Szczegółowo poznajemy głównego bohatera, jego młodość, małżeństwo oraz życie, które wiódł w Nowym Jorku. Ważnym wątkiem jest romans Variana z przyjacielem  Grantem z czasów studenckich.  Po wielu latach rozłąki odradza się intymna i zakazana relacja pomiędzy mężczyznami. Łączy ich chęć do pomocy ludziom oraz głęboko ukrywane tajemnice.  Czy ich miłość przetrwa trudny czas?

„Miłość była wyjątkiem. Przypadkiem, który przełamywał paradygmat, palącą anomalią. W jej blasku początkowo nie umiemy rozpoznać samych siebie, a potem po raz pierwszy widzimy siebie z pełną jasnością.”

Julie Orringer szczegółowo przedstawia okupowaną Marsylię oraz świetnie oddaje jej klimat. Znajdziemy wiele opisów miasta, dzięki czemu z łatwością możemy przenieść się do świata bohaterów. Możemy z bliska poznać obawy oraz pragnienia znanych europejskich intelektualistów i artystów, których prace są cenne, a ich geniusz okazał się zagrożeniem w czasach drugiej wojny światowej. „Portfolio ocalonych artystów” pomimo prawie 700 stron czyta się błyskawicznie i z lekkością, dzięki talentowi autorki. W pewnym momencie historia miłosna Variana i Granta przysłoniła mi historyczny aspekt powieści. Mimo to była to dla mnie cenna lektura opowiadająca o ciężkiej walce z czasem, w której głównym celem jest ratowanie życia.  Choć ryzyko jest wielkie, Varian charakteryzuje się niesamowitym uporem i odwagą. Z jakimi dylematami będzie musiał uporać się Varian? Jakie konsekwencje będą miały podejmowane przez niego decyzje?

„Musimy żyć, skoro mamy umrzeć”.

Julie Orringer „Portfolio ocalonych artystów”


I jak Wam się podoba tematyka tej powieści?
Co ostatnio przeczytaliście?

Komentarze

  1. Bardzo ciekawa może być, wezmę pod uwagę w buszowaniu po księgarni:-)
    zakupiłam dwie książki w Empiku, ale jeszcze nie zaczęte...

    OdpowiedzUsuń
  2. Wiem kogo na pewno zainteresuje ta publikacja. 😊

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo piękny cytat o miłości. Książkę czytałam i była interesująca. Polecam

    OdpowiedzUsuń
  4. Książki
    z rysem historycznym chętnie czytam.

    OdpowiedzUsuń
  5. Wędrówki po kuchni17 maja 2020 18:41

    Pokaźna księga i myślę, że to może być bardzo inetresująca pozycja

    OdpowiedzUsuń
  6. Ogólnie mnie zainteresowała, ale w najbliższej przyszłości raczej jej nie przeczytam.

    OdpowiedzUsuń
  7. Coraz bardziej się przekonuję się, że muszą przeczytać.

    OdpowiedzUsuń
  8. Rzadko czytam tego rodzaju książki, ale ta tematyka brzmi naprawdę interesująco.

    OdpowiedzUsuń
  9. Pozycja może i ciekawa ale niestety nie jest w naszym typie. Z czasem gusta się zmieniają, ale chyba jeszcze nie dla nas.

    OdpowiedzUsuń
  10. Przyznam szczerze, że niezbyt sięgam po tego typu książki, ale Twoja recenzja bardzo mnie zaintrygowała. Chyba się skuszę i zobaczę czy sama książka równie mocno mnie wciągnie :)
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  11. Mogłaby mnie zainteresować ❤

    OdpowiedzUsuń
  12. Ciekawa tematyka. Z chęcią przeczytam przy okazji :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Niestety nie znam, ale przekonana jestem że to bardzo interesująca pozycja po którą warto sięgnąć! :)
    Pozdrawiam ciepło ♡

    OdpowiedzUsuń
  14. Lubię powieści z wątkami historycznymi, a tę również się skuszę.

    OdpowiedzUsuń
  15. Przyznam, że chętnie wkroczę w strony tej propozycji czytelniczej. :)

    OdpowiedzUsuń
  16. Nie znam, ale chętnie poznam, zaciekawilas mnie

    OdpowiedzUsuń
  17. Tematyka mnie zainteresowała. Muszę poszukać w Empiku

    OdpowiedzUsuń
  18. Nie czytałam, ale zachęcające wydają mi się wątki historyczne :)

    OdpowiedzUsuń
  19. Idealna na prezent dla mojej koleżanki. Bardzo lubi taką tematykę.

    OdpowiedzUsuń
  20. książka może być ciekawa z przyjemnością poczytam

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy rodzaj aktywności. To dla mnie wielka motywacja do dalszych działań :)

Zapraszam również na nasz Fanpage Uwielbiamy Testowanie.

Popularne posty z tego bloga

"Co i jak rośnie w ogródku" - recenzja

Witajcie! Dzisiaj mamy dla Was recenzję książki z serii "Od... do" Wydawnictwa Papilon - "Co i jak rośnie w ogródku" autorstwa Liliany Fabisińskiej. Na samym wstępie książka zaskoczyła nam pozytywnie swoim rozmiarem i grubymi, kartonowymi stronami. Dodamy do tego jeszcze piękne, kolorowe ilustracje, które są dość szczegółowe. Z tego wydania możemy dowiedzieć się jak sadzić, siać i dbać o rośliny, aby cieszyć się zbiorami. Przyznam się, że sama jako osoba dorosła z ciekawością wczytywałam się w tekst i znalazłam w nim kilka ciekawostek, które mnie zaskoczyły. A o jakich roślinach mowa? Wymienimy kilka... A są to: rzeżucha, dynia, groszek zielony, truskawka, tulipan, nasturcja czy też mięta pieprzowa. Opis każdej rośliny to obszerne dwie strony. Każda posiada ramkę z której dowiemy się: kiedy wysiewać roślinę, jakie przygotować stanowisko i jak często ją podlewać. To świetne vademecum małego i dużego ogrodnika. Książka pokazuje, że świat ogrodu potrafi być fascynujący

Dzięki tej książeczce Twoje dziecko dowie się jakie zasady panują w sporcie!

Sport to zdrowie i niech każdy się o tym dowie! We współczesnym świecie nasze dzieci coraz mniej czasu spędzają na aktywnościach fizycznych, a jak wiemy mają one wiele zalet. Ruch zmniejsza naszą podatność na stres, poprawia nasz ogólny stan zdrowia, sprzyja budowaniu naszej odporności czy też po prostu poprawia nasze samopoczucie. Tak, więc namawiajmy nasze dzieci, aby się co nieco poruszały, a gdy już zaczną to... Przydatna okaże się książeczka o zasadach fair play podczas wszelkich zabaw ruchowych. O jaką książeczkę chodzi? Przedstawiamy Wam "Mistrz fair play. O honorowym postępowaniu w sporcie." Tekst opracowała Susan Saint Sing, zaś ilustracje R.W. Alley. Książeczka została wydana przez Wydawnictwo Promic. Jest w miękkiej okładce, jej kolorowe ilustracje przyciągają uwagę i pochodzi z serii "Pomocne Elfy". Tutaj głównymi bohaterami są właśnie Elfy i to oni oprowadzają nas po świecie sportowych rywalizacji. Dzięki niej dzieciaki mają okazję

Nauka poprzez zabawę z magnesiakami. Poznajemy owoce i warzywa oraz przenosimy się do Afryki!

Chyba każde dziecko lubi zabawę z magnesami... Przynajmniej u nas w domu tak jest i ja także w swojej pracy będąc nauczycielem przedszkolnym zauważyłam, że już samo przyciąganie obrazka do metalowej powierzchni jest dla najmłodszych czymś magicznym. To przecież takie "czary-mary!" Dzisiaj przedstawię Wam dwa zestawy magnesiaków od Wydawnictwa Alexander: "Warzywa i owoce" (zestaw większy) oraz "Mała Afryka Dzika" (zestaw mniejszy). Magnesy w takim wydaniu mają wielu zwolenników. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że jest to prosta i ekonomiczna zabawka, która w niezwykły sposób pobudza wyobraźnię u dzieci. Magnesami można się bawić w przeróżny sposób. U nas często było to tworzenie przeróżnych scenek czy też zabawa w wyszukiwanie (gdzie jest...?) , gdy cała lodówka była nimi "obłożona". U nas magnesy będące na lodówce pełnią również funkcję tzw. przytwierdzania. Czyli? Za ich pomocą mocujemy różne prace plastyczne do lodówki czy też karteczki z w