Przejdź do głównej zawartości

Poznajcie serię atlasów dla dzieci. Tym razem mamy coś o kosmosie i o ptakach...

Witajcie! Jeśli wśród Was są miłośnicy ptaków lub też kosmosu to dzisiaj opowiemy Wam o dwóch książeczkach: "Jaki to ptak?" oraz "Jaka to gwiazda?" od Wydawnictwa SBM.

Książki są w twardych okładkach i mają formę atlasów dla dzieci. Zarówno w jednej jak i w drugiej jest wyjaśnionych ponad 60 różnych zagadnień (związanych z gatunkami ptaków albo z Kosmosem).

"Jaki to ptak?"

Mamy tutaj 127 stron pełnych bogatych ilustracji i wiedzy. Opisanych jest tutaj wiele gatunków ptaków, które zamieszkują w Polsce. Oczywiście są też takie, które odlatują w określonych porach do ciepłych krajów. A jakie ptaki możemy tutaj poznać? Są to np. bocian biały, turkawka, jerzyk, zimorodek, dudek, kruk, zięba, szczygieł i wiele wiele innych. 


Każdy gatunek opisany jest na dwóch stronach. Tam dowiadujemy się o jego występowaniu, cechach i trybie życia. Dodatkowo zawsze znajdziemy jakąś ciekawostkę dotyczącą określonego ptaka. Te ciekawostki zaciekawiły nas najbardziej. Wiecie, że nawoływanie myszołowów przypomina miauczenie kotów? Albo, że bogatki to bardzo mądre ptaki, które uczą się poprzez naśladowanie?

Mnóstwo realistycznych zdjęć- to kolejna cecha, która nam się podoba. Dzięki nim możemy zapamiętać jak wygląda jemiołuszka, bielik, cyraneczka oraz pozostałe gatunki naszych polskich ptaków.

"Jaka to gwiazda"


W tym atlasie znajdziemy praktycznie wszystko  co chcielibyśmy wiedzieć o Kosmosie... Zagadnień jest ponad 60. Każde z nich także opisane jest na dwóch stronach i dodatkowo zawiera barwne zdjęcia.


W książce wyjaśnione jest między innymi, ile dni ziemskich liczy merkuriański rok, gdzie odkryto aktywne gejzery lodowe oraz czym są czarne dziury... Dzięki atlasowi możemy rozpoznać gwiazdozbiory na niebie a to Byka, a to Raka i Wielkiej Niedźwiedzicy czy Kasjopei. Teleskopy kosmiczne, astronomiczne- to kolejne zagadnienia. A może nie wiecie zbyt dużo o mgławicach, gwiazdach neutronowych i pulsarach?

Wielu ciekawostek także tutaj nie brakuje. Wiecie, że znany nam układ gwiazdozbiorów praktycznie nie zmienia się nawet dla peryferyjnych rejonów Układu Słonecznego?

Lubimy sięgać czy to po jeden czy to po ten  drugi atlas dla dzieci. Większym zainteresowaniem cieszy się ten o ptakach (starszy synek jest ich wielkich fanem) przy którym często rozmawiamy i poszerzamy swoją wiedzę. Z tej serii atlasów dostępne są także wydania o drzewach, kwiatach, zwierzętach, owadach, koniach, pojazdach i dinozaurach. A Was jaka tematyka najbardziej by zainteresowała? 

Jak Wam się podoba forma tych atlasów?
Bardziej bliska Wam jest tematyka Kosmosu czy też ptaków?

Komentarze

  1. Cudne, uwielbiamy takie książki!

    OdpowiedzUsuń
  2. Atlasy dla dzieci to świetna sprawa :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Jak ładnie wydane. Piękne są takie atlasy.

    OdpowiedzUsuń
  4. Chyba o zwierzętach, ale wszystkie warto mieć ze względu na piękne wydanie.

    OdpowiedzUsuń
  5. W dzieciństwie bardzo interesował mnie kosmos, ale takich pięknych książek to wtedy niestety nie było

    OdpowiedzUsuń
  6. Syn, kiedy był dzieckiem, zaczytywał się w takich publikacjach, do dziś chętnie w nie zerka. :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Niesamowicie lubię takie atlasy. Mam w biblioteczce te, kupowane dla dzieci, gdy były maluchami.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sporo tego typu książek zostawiłam dla moich wnuków, jakże przyjemnie będzie wciągać je w wiedzę o otaczającym nas świecie. :)

      Usuń
  8. My uwielbiamy zwierzęta i przyrodę,choć kosmos też naszego synka ciekawi :) Piękne atlasy,lubimy takie ksiazki z realnymi fotografiami.

    OdpowiedzUsuń
  9. Wybrałabym tę o gwiazdach. Jestem ciekawa kosmosu i myślę, że tu bym znalazła wiele ciekawostek.

    OdpowiedzUsuń
  10. Cieszą się u nas takie przyrodnicze atlasy powodzeniem, mam kilka swoich z czasów szkolnych ale i siostra podrzuciła coś dla moich córek. Widzę że tematy przyrodnicze je interesują więc do podsycam tę ciekawość i zawsze na jej zaspokojenie proponuję książkę

    OdpowiedzUsuń
  11. Dla ciekawych dzieci to idealna opcja

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy rodzaj aktywności. To dla mnie wielka motywacja do dalszych działań :)

Zapraszam również na nasz Fanpage Uwielbiamy Testowanie.

Popularne posty z tego bloga

"Co i jak rośnie w ogródku" - recenzja

Witajcie! Dzisiaj mamy dla Was recenzję książki z serii "Od... do" Wydawnictwa Papilon - "Co i jak rośnie w ogródku" autorstwa Liliany Fabisińskiej. Na samym wstępie książka zaskoczyła nam pozytywnie swoim rozmiarem i grubymi, kartonowymi stronami. Dodamy do tego jeszcze piękne, kolorowe ilustracje, które są dość szczegółowe. Z tego wydania możemy dowiedzieć się jak sadzić, siać i dbać o rośliny, aby cieszyć się zbiorami. Przyznam się, że sama jako osoba dorosła z ciekawością wczytywałam się w tekst i znalazłam w nim kilka ciekawostek, które mnie zaskoczyły. A o jakich roślinach mowa? Wymienimy kilka... A są to: rzeżucha, dynia, groszek zielony, truskawka, tulipan, nasturcja czy też mięta pieprzowa. Opis każdej rośliny to obszerne dwie strony. Każda posiada ramkę z której dowiemy się: kiedy wysiewać roślinę, jakie przygotować stanowisko i jak często ją podlewać. To świetne vademecum małego i dużego ogrodnika. Książka pokazuje, że świat ogrodu potrafi być fascynujący

"Moje Pierwsze 5 Sekund" - sprawdź swoją wiedzę razem z dzieckiem!

Jednym z prezentów jakie otrzymał mój starszy synek na Dzień Dziecka była gra "Moje Pierwsze 5 Sekund" od Wydawnictwa Trefl. Ciocia wręczając mu ten upominek sprawiła wielką radość i zadowolenie na jego twarzy, gdyż jest on fanem wszelkich gier. Gra składa się ze 144 kart z pytaniami. Karty są dwustronne, więc w sumie mamy 288 pytań. Dostosowane są one do poziomu wiedzy dziecka- karty zielone mają łatwiejsze pytania, czerwone- trudniejsze. Poza kartami z pytaniami znajdziemy tutaj również 6 kart "Czas" i 6 kart "Zamiana", 1 specjalny czasomierz oraz instrukcję. Przeznaczona jest dla dzieci od 4 lat. Jednocześnie może w nią grać od 3 do 6 osób. Czasowo gra się w nią od 15 do 30 minut. Cel gry Zadaniem gracza jest udzielenie poprawnych odpowiedzi na jak najwięcej pytań. Za każdym razem gracze muszą podać 1 lub 2 poprawne odpowiedzi, zanim kulki stoczą się w dół spirali. Jak przygotować się do gry? Na bok odkładamy karty "Cz

Wielka księga wierszy Juliana Tuwima - recenzja

To wydanie to klasyka w literaturze. Kto z nas nie zna twórczości Juliana Tuwima? Komu nie kojarzą się jego wiersze z czasami beztroskiego dzieciństwa? Te ponadczasowe utwory od pokoleń kształtują wyobraźnię i wrażliwość.   Ta "Wielka księga wierszy. Abecadło rymów" Juliana Tuwima to solidne wydanie. Znajdziemy w nim najpiękniejsze wiersze tego autora w układzie alfabetycznym - i taki układ nam się podoba. W szybki sposób możemy odszukać nasze ulubione utwory. A są nimi między innymi: "Lokomotywa", "Ptasie radio", "Słoń Trąbalski" czy też "Dyzio Marzyciel".  Wiersze wzbogacone są pięknymi ilustracjami wykonanymi przez Marcina Bruchnalskiego. Zobaczcie jak one wyglądają... I te rameczki dookoła. Cudnie, nie? Pomagają one zrozumieć treść wierszy i zapamiętać je.  My po to wydanie sięgamy nie tylko przed snem, ale również w ciągu dnia. Ja jako nauczyciel przedszkolny z chęcią wykorzystam je w mojej pracy z przedszkolakami. Duże litery sp