Przejdź do głównej zawartości

"W kółko" - recenzja gry edukacyjnej autorstwa Superniani Doroty Zawadzkiej

Gra "W kółko" od Wydawnictwa Alexander Toys której autorem jest znana zapewne Wam wszystkim Superniania Dorota Zawadzka, to sposób na ćwiczenie kompetencji przyszłości.

A czym są owe kompetencje przyszłości? To po prostu umiejętności, które będą kluczowe w przyszłości. Zaliczyć tutaj możemy np. gotowość do rozwiązywania problemów, współpracę i pracę zespołową, komunikację czy też myślenie kreatywne. Warto już od najmłodszych lat ćwiczyć te umiejętności u najmłodszych.

Dodatkowo gra jest również lewopółkulowa, czyli wspiera lewą półkulę mózgu. To właśnie ta część mózgu analizuje, przetwarza linearnie, porządkuje sekwencyjnie, wykrywa relacje. A właśnie te kompetencje mają duży wpływ na: rozwój mowy, funkcje intelektualne, umiejętność pisania, wprowadzenie do czytania. 

I to właśnie ta gra stwarza nam sytuacje do nabywania umiejętności przyszłości oraz wspierania naszej lewej półkuli mózgowej.

A od jakiego wieku jest przeznaczona ta gra?
Mogą w nią grać już dwulatki, ale pod nadzorem drugiej osoby dorosłej lub dziecka w wieku przynajmniej 6/7 lat.


To co znajdziemy w pudełku?
Są to:
- duże kółka: 30 sztuk,
- małe kółka - 30 sztuk,
- kostkę, której ściany są w kolorach kółek,
- instrukcję.

Tak, więc kółka występują w dwóch rozmiarach, w różnych kolorach i są dwustronne- z jednej strony mamy jeden kolor z drugiej dwa kolory (pół na pół). Są wykonane z grubszego kartonu, więc nie musimy się martwić, że tak szybko się zniszczą.

Warto również przed rozpoczęciem jakiejkolwiek z gier (a mamy kilka wariantów) pozwolić dziecku na swobodną zabawę kółeczkami. Można np. zbudować z nich węża czy też układać je według kolorów czy też rozmiaru.


 
A w co możemy zagrać?
Jednym z wariantów gry, który przypadł naszemu młodszemu synkowi  jest domino kolorowe. Zasady gry w domino są zapewne wszystkim znane, ale jest jeszcze wariant w którym wykorzystujemy kostkę do gry - wersja urozmaicona i nieco trudniejsza.

Jeżeli chcemy zaś zagrać w grę w stylu memory to wystarczy wybrać wariant gry o nazwie do pary "W kółko". Tutaj układamy 30 kółek (15 identycznych par z dwukolorowych kółek) tak, aby od zewnątrz były widoczne jednokolorowe kółka. Gra polega na odnalezieniu par- tak jak w klasycznym memory. I oczywiście wygrywa ta osoba, która zdobędzie ich jak najwięcej. Ten wariant polubił zaś nasz starszy syn, który lubi tego typu rozgrywki i często tutaj wygrywa.

Jeżeli chcemy zagrać w wersję pobudzającą naszą kreatywność to warto zdecydować się na zabawę "W kółko". Zaczyna tutaj osoba starsza, która na stole układa duże kółka w określonym kolorze. A dziecko? Musi odwzorować układ zaproponowany przez rodzica, a następnie może zaproponować swoją kompozycję do stworzenia.

To są przykładowe warianty gry. Jest ich więcej i każdy może tutaj wybrać coś dla siebie. Nam spodobała się ta różnorodność rozgrywek. Na pierwszy rzut oka zastanawiałam się, co ja z tymi kółkami będę robić, w co można tutaj zagrać? A tu taka niespodzianka... Zwykłe kolorowe kółka, a tyle zabawy! I to zabawy, która nas wiele uczy... 

A jeśli chcemy i ruszymy naszą wyobraźnią to może i my sami wymyślimy sobie tutaj jeszcze inny, nasz autorski wariant gry? Kto wie?

To są przykładowe warianty gry. Jest ich więcej i każdy może tutaj wybrać coś dla siebie. Nam spodobała się ta różnorodność rozgrywek. Na pierwszy rzut oka zastanawiałam się, co ja z tymi kółkami będę robić, w co można tutaj zagrać? A tu taka niespodzianka... Zwykłe kolorowe kółka, a tyle zabawy! I to zabawy, która nas wiele uczy... 

A jeśli chcemy i ruszymy naszą wyobraźnią to może i my sami wymyślimy sobie tutaj jeszcze inny, nasz autorski wariant gry? Kto wie?

Gra doskonale sprawdzi się także w placówkach przedszkolnych. Polecamy!


Co sądzicie o takiej grze?
Jakie gry typowo edukacyjne są u Was ostatnio na topie?

Komentarze

  1. Na pewno kupię tę grę dla mojego siostrzeńca. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Niby taka prosta gra,a daje tyle możliwości i kreatywnych zastosowań :) My robiliśmy sobie coś podobnego ze zwykłych kartek papieru i też układaliśmy obrazki z różnych kształtów.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Także świetny pomysł. Brawo za Waszą twórczość :)

      Usuń
  3. Takie gry edukacyjne są bardzo przydatne w rozwoju dziecka,

    OdpowiedzUsuń
  4. Gry edukacyjne są świetne :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Pierwszy raz widzę taką grę. Świetna opcja dla najmłodszych :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Czasem najwięcej rozrywki ale także nauki można znaleźć w najprostszych rzeczach. Fajna i pomysłowa gra :) Super, że ma klika wariantów i można je dostosować do wieku dziecka :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Super sprawa. Mam wrażenie, że Super Niania wciąż dzieli się z rodzicami pożyteczną wiedzą, nawet nie wiedziałam, że jest autorką gry. Jednym słowem, idealny pomysł na prezent.

    OdpowiedzUsuń
  8. Mam wrażenie, że przy odpowiedniej kreatywności wymyślania zabaw przy użyciu takich elementów, nie ma im w zasadzie końca. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Właśnie! Nawet sami możemy stworzyć swoje warianty gry :)

      Usuń
  9. o proszę gra edukacyjna od Polskiej Super Niani:) A to niespodzianka:)

    OdpowiedzUsuń
  10. Bardzo ciekawa gierka i to autorstwa Super Niani ! :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy rodzaj aktywności. To dla mnie wielka motywacja do dalszych działań :)

Zapraszam również na nasz Fanpage Uwielbiamy Testowanie.

Popularne posty z tego bloga

Dojrzewanie. To, o czym dorośli ci nie mówią- recenzja.

Witajcie! Dzisiaj mamy dla Was recenzję książki o... dojrzewaniu. Jednak nie jest to byle jakie wydanie. Tutaj mamy połączenie i rzetelnych i najświeższych danych z pełnym przekazu humorem. Książkę napisał Boguś Janiszewski, a ilustrację wykonał Max Skorwider. To już kolejne wydanie tego duetu.  Zanim rozpoczęliśmy dogłębną lekturę tej książki to najpierw przejrzeliśmy ilustracje. Są naprawdę ciekawe, wciągające... Nie brakuje tu komiksów, które wręcz bawią, ale i przekazują rzetelną wiedzę bez oporów. Tutaj nie ma "zatajania" informacji, tutaj mamy przełamanie tematu tabu. Dziecko czytając to wydanie poczuje się niczym osoba dorosła. Wszystko napisane jest bez owijania w bawełnę, na luzie o temacie, który nie dla wszystkich jest łatwy - dojrzewanie. Ten okres "jest obowiązkowy i nie zwalnia z niego żadne usprawiedliwienie". To czas pełen przygód również dla rodziców. Książkę można czytać również z nimi jak i osobno. Nie ma w tym również nic dziwnego, gdy sam rodzi

Puzzle dwudzielne ze zwierzątkami dla najmłodszych od Alexander Toys

Witajcie! Najmłodsze dzieci w większości uwielbiają, gdy na puzzlach są zwierzątka. Takie puzzle to doskonała okazja do ćwiczenia mowy, odgłosów jakie one wydają, do utrwalenia sobie nazw poszczególnych "zwierzęcych bohaterów". I tak dzisiaj zaprezentujemy Wam "Puzzle 2-dzielne" ze zwierzakami od Wydawnictwa Alexander Toys, które znajdują się w pudełku przypominającym teczkę, kuferek... Zobaczcie sami...  W pudełku znajdziemy 20 obrazków dwudzielnych, czyli aż 40 elementów. Każdy obrazek dzieli się na dwie części. Mamy tutaj zwierzątka wiejskie (np. kaczkę, kozę), leśne (np. jeża, sarnę), egzotyczne (np. węża, słonia) i wiele, wiele innych. Obrazki ze zwierzętami są kolorowe, a przede wszystkim grafika jest ładna- zachęcająca do zabawy. Zadaniem malucha jest dopasowanie pasujących do siebie dwóch połówek. Każde zwierzątko jest na jakimś tle, co ułatwia zadanie najmłodszym. Puzzle wykonane są z twardej tekturki, więc powinny przetrwać d

Poznajcie serię atlasów dla dzieci. Tym razem mamy coś o kosmosie i o ptakach...

Witajcie! Jeśli wśród Was są miłośnicy ptaków lub też kosmosu to dzisiaj opowiemy Wam o dwóch książeczkach: "Jaki to ptak?" oraz "Jaka to gwiazda?" od Wydawnictwa SBM. Książki są w twardych okładkach i mają formę atlasów dla dzieci. Zarówno w jednej jak i w drugiej jest wyjaśnionych ponad 60 różnych zagadnień (związanych z gatunkami ptaków albo z Kosmosem). "Jaki to ptak?" Mamy tutaj 127 stron pełnych bogatych ilustracji i wiedzy. Opisanych jest tutaj wiele gatunków ptaków, które zamieszkują w Polsce. Oczywiście są też takie, które odlatują w określonych porach do ciepłych krajów. A jakie ptaki możemy tutaj poznać? Są to np. bocian biały, turkawka, jerzyk, zimorodek, dudek, kruk, zięba, szczygieł i wiele wiele innych.  Każdy gatunek opisany jest na dwóch stronach. Tam dowiadujemy się o jego występowaniu, cechach i trybie życia. Dodatkowo zawsze znajdziemy jakąś ciekawostkę dotyczącą określonego ptaka. Te ciekawostki zaciekawiły nas najbardziej. Wiecie, że