Przejdź do głównej zawartości

Poznajcie najnowsze książki, które sprzyjają wychowaniu dziecka według metody Montessori

Witajcie! Kto z Was słyszał o metodzie Marii Montessori? Z czym Wam się ona kojarzy? Dzisiaj przed Wami recenzja dwóch świeżo wydanych książeczek przez Wydawnictwo Samo Sedno: "Montessori - wychowanie dziecka w wieku 0-4 lat" Beatriz M. Muñoz oraz "Montessori - 80 zabaw z dziećmi" Beatriz M. Muñoz i Nitdia Aznárez. 

Zacznijmy więc od początku. Kim tak naprawdę była Maria Montessori?


Urodziła się w roku 1870. Studiowała medycynę i ukończyła ją jako jedna z pierwszych kobiet we Włoszech. Po studiach pracowała w szpitalu z dziećmi upośledzonymi umysłowo. Zauważyła, że jest w nich duży pęd do wiedzy i starała się ich w tym jak najlepiej wspierać. Wkrótce otworzono w Rzymie pierwszy „Casa dei bambini” (Dom Dzieci) czyli coś na kształt przedszkola dla zaniedbanych dzieci z biednej robotniczej dzielnicy i właśnie  kierowanie tą placówką powierzono Marii Montessori, która wraz z asystentką miała zajmować się pięćdziesięciorgiem dzieci w wieku od 3 do 6 lat. I tutaj wszystko się zaczęło. Najpierw Maria Montessori wprowadziła mebelki dostosowanie do wzrostu dzieci- dla nas teraz jest to normalne, w tamtych czasach było to nowością. Następnie zaczęła tworzyć własnoręcznie pomoce dydaktyczne, która wykorzystywała w pracy z dziećmi. Bacznie obserwowała dzieci, a następnie wyciągała wnioski i w odpowiedni sposób dostosowywała do nich swoją pracę. I tak oto z czasem powstała pedagogika Montessori.
 

Przytoczę Wam teraz kilka cytatów Marii Montessori, dzięki którym bardziej zrozumiecie jej pedagogikę:

"Nie wystarczy, aby wychowawczyni lubiła dziecko. Najpierw powinna pokochać i zrozumieć wszechświat."

"Edukacja nie może być skuteczna, jeśli nie pomaga się dziecku otworzyć na życie."

"Nigdy nie pomagaj dziecku, które sądzi, że potrafi samodzielnie wykonać zadanie."

"Dziecko jest konstruktorem dorosłego i nie ma dorosłego, który nie zostałby ukształtowany przez dziecko, którym był."

"W umyśle dziecka możemy znaleźć klucze do jego rozwoju."
 
 
 "Montessori - wychowanie dziecka w wieku 0-4 lat"
Beatriz M. Muñoz
 

Książka ta zawiera naprawdę sporą dawkę wiedzy na temat tej metody. Jest to w pewnym sensie przewodnik, który krok po kroku oprowadza nas po tej metodzie.
Na początku mamy nawet wskazówki, które pokazują nam jak korzystać z tej książeczki. Autorka (nauczycielka Montessori, edukatorka pozytywnej dyscypliny) oczywiście wymienia się tutaj swoimi doświadczeniami, co sprawia, że to wszystko rozumiemy jeszcze bardziej. Poznajemy nawet powód dla którego powstała ta książka.
I tak małymi kroczkami coraz bardziej poznajemy ten cały świat tej metody.
Dowiadujemy się między innymi:
Od czego zacząć?
Dlaczego warto stosować tę metodę?
Jak urządzić otoczenie dziecka?
Jakie aktywności będą tutaj najlepsze?
Na co zwrócić uwagę?

Mnie zaciekawiło obalenie największych mitów, które krążą wokół tej metody. Jednymi z nich są np. stwierdzenia, że jest to droga i rygorystyczna metoda czy też, że nie da się jej stosować w małym mieszkaniu.

Znajdziemy tutaj nawet spis przykładowych zajęć dla dzieci, które podzielone są na kategorie takie jak: motoryka duża, życie praktyczne, czynności wokół samego siebie, koordynacja ręka-oko, aktywności sensoryczne, język i muzyka, aktywności artystyczne, natura i miasto, czas, sztuka i historia.

Rozsądne wychowanie w duchu Montessori to podążanie za dzieckiem. Musimy pamiętać, aby być zawsze osobą pełną szacunku zarówno dla dziecka jak i innych, ale i dla samej siebie. A błędy pomagają nam się uczyć, są motorem, nauki. O tej metodzie można by było pisać i pisać. Jednak sami musicie wdrążyć się w ten temat, aby to wszystko zrozumieć. I ta książka na pewno Wam w tym pomoże.

Ta książka to niezwykła pomoc dla rodziców i opiekunów, którzy chcą stosować rozwiązania oparte na szacunku do małego człowieka, bez gróźb, nagród, szantażu czy kar. To także duży zbiór pomysłów na aktywności i zajęcia w nawiązaniu do tej metody.



"Montessori - 80 zabaw z dziećmi"
Beatriz M. Muñoz i Nitdia Aznárez

Z tej zaś książeczki dowiemy się przede wszystkim jak zaspokoić wrodzoną ciekawość dziecka. A mamy tutaj aż 80 propozycji zabaw z dziećmi, które nawiązują do metody Montessori i są naprawdę obszernie opisane.

Każda zabawa zawiera swój opis. W osobnych ramkach mamy także np. wymienione potrzebne materiały, przebieg działań, czy nawet inne ciekawe rozwiązania. To wszystko otoczone jest barwnymi, rzeczywistymi ilustracjami.

Na końcu książki znajdziemy materiały do wycięcia, które przydadzą nam się podczas zabaw. Są to np. koło pogody, wieczny kalendarz, trójdzielne karty- ptaki, drzewa, rozpoznawanie śladów zwierząt. Z tych materiałów do wycięcia na pewno skorzystam w swojej pracy jako nauczyciel przedszkolny.

Duży nacisk kładzie się tutaj na zachęcenie rodziców do poznawania świata przyrody. Nie tylko w sposób spędzony na łonie natury, ale i w domu. Poznajemy także aktywności, które pomogą stymulować zmysły, wspierać rozwój praktycznych umiejętności życiowych, poszerzać wiedzę matematyczną oraz poznawać język i sztukę.







Zestaw tych dwóch książeczek wzajemnie się ze sobą uzupełnia. Pierwsza książka to przewodnik, który nas oprowadza po tej metodzie, druga to zbiór aż 80 zabaw, które kształtują samodzielność i kreatywność dziecka. Polecam je jako rodzic i nauczyciel przedszkolny. 

PS. Jeśli spodobały Wam się te książeczki, to na dniach wystartuje rozdanie w którym będą one do wygrania!
Link do rozdania ---> tutaj <---


A Wy stosujecie pedagogikę Montessori w domu, a może w swojej pracy z dziećmi?
Co o niej sądzicie?

Komentarze

  1. Fajne. Myślę, że to ciekawe połączenie nauki i zabawy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo chętnie zapoznam się z tymi książkami. 😊

    OdpowiedzUsuń
  3. Moje dzieci już dorosłe, ale przyznam, że bardzo ciekawa metoda. Link posyłam w świat

    OdpowiedzUsuń
  4. Widzę że publikacja łączy naukę z zabawą i pomaga zacieśniać więzi z dzieckiem po przez wspólne spędzanie czasu.

    OdpowiedzUsuń
  5. Kiedyś nie było książek poświęconych tej tematyce, a dziś zainteresowani mogą wybierać w tytułach. :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Czytałam kilka książek z tą metodą i jestem naprawdę bardzo zadowolona.

    OdpowiedzUsuń
  7. Gdy dziewczyny były młodsze szukałam informacji o zabawach w duchu Montessori, taka książka na pewno by mi się przydała

    OdpowiedzUsuń
  8. Myślę, że każda mama zainteresuje się takimi książkami :D
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  9. Ciekawa propozycja. Koniecznie muszę przeczytać:)

    OdpowiedzUsuń
  10. Mając małe dzieci czy wnuki, warto poznawać nowe metody, bazować na nowych pomysłach, a i od samych dzieciaków wiele można się nauczyć:-)

    OdpowiedzUsuń
  11. Wspaniałe również dla pedagogów

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy rodzaj aktywności. To dla mnie wielka motywacja do dalszych działań :)

Zapraszam również na nasz Fanpage Uwielbiamy Testowanie.

Popularne posty z tego bloga

Jednorożce. Pojedynek w chmurach - recenzja gry

 Witajcie. Dzisiaj mamy dla Was recenzję gry "Jednorożce. Pojedynek w chmurach" od Muduko. Czy przypadła nam ona do gustu? Czy ma proste zasady? I przede wszystkim czy zapewnia dobrą zabawę? Jesteście ciekawi? Odpowiedź znajdziecie poniżej... Gra zawarta jest w niewielkim pudełku. Jest ono solidne i ma magnetyczne zamknięcie, przez co elementy tak szybko nam nie wypadną. Kolorystyka pudełka jest też bajkowa- po prostu przyciąga uwagę. Jak sama nazwa wskazuje jest to gra, gdzie głównymi bohaterami są jednorożce. A jakie są jej zasady? Zaraz Wam wszystko opiszemy... Jednak najpierw zajrzyjmy do środka... A w środku znajdziemy: - 6 drewnianych pionków, - 12 naklejek na pionki - 4 planszetki (2 kwadratowe i  2 prostokątne), - 14 żetonów tęczy, - instrukcję. Jak jest cel gry? Należy złapać przeciwnika w pułapkę, skacząc po chmurkach i zostawiając za sobą żetony z tęczą, tak aby nie mógł on wykonać kolejnego ruchu. Wiek graczy? 7 lat w górę. Jednak u nas już 6-latek sobie poradził

Testujemy kaszki dla najmłodszych od Mamuko

Witajcie! Dzisiaj przychodzimy do Was z recenzją kaszek od Mamuko. Słyszeliśmy ostatnio o nich wiele pochlebnych opinii. Czy i nam one przypadły do gustu? Zaraz Wam wszystko opiszemy. Kaszki dostaliśmy przy współpracy ze sklepem internetowym Krabb. Często robimy tam zakupy- znajdziecie tam to co niezbędne dla malucha i oczywiście wyprawkę skompletujecie tam od A do Z. Jednak przejdźmy do kaszek. W naszym zestawie testerskim znalazły się trzy kaszki: - Kaszka ryżowa, - Kaszka gryczana, - Kaszka pełnoziarnista. Jak widzicie już same opakowania przyciągają uwagę. Kaszki pochodzą z litewskich upraw ekologicznych i spełniają wszystkie unijne normy. Są to jedyne na rynku nieprzetworzone kaszki, które certyfikowane są jako żywność dla dzieci, więc przechodzą dodatkowe kontrole jakości. Podczas ich produkcji nie używa się temperatury co sprawia, że zachowują wszystkie wartości odżywcze jakie znajdziemy w zbożach. Przyjrzeliśmy się bliżej składowi tych kaszek i faktycznie nie mamy tutaj cukru,

Książeczki dla dzieci o uczuciach i nie tylko

Witajcie. Dzisiaj mamy dla Was recenzję aż trzech wydań. Są to książeczki dla dzieci o uczuciach, pozytywnym zachowaniu i mindfulness. Wszystkie cechuje to, że znajdziemy w nich ćwiczenia dla dzieci. A to wszystko od ToTamto. Uczucia. Ćwiczenia dla dzieci Tutaj najmłodsi przenoszą się do świata uczuć, aby bardziej je zrozumieć. Piszemy najmłodsi ponieważ książeczka przeznaczona jest już dla dzieci od 3 roku życia. Znajdziemy w niej proste zadania, dzięki którym możemy dowiedzieć się jak rozpoznawać emocje, jak je wyrażać i przede wszystkim jak nad nimi panować. Jednak nie chodzi tutaj o to, aby te emocje w sobie tłumić. Musimy je po prostu zrozumieć. Ćwiczenia w tym wydaniu są różnorodne. Mamy i kolorowanki, zagadki, labirynty, pisemne zadania. Można je wszystkie dostosować do wieku i możliwości dziecka. Autorką jest tutaj Diane Romo - nauczycielka o blogerka. Od ponad dwudziestu ośmiu lat, uczy dzieci i w swojej pracy skupia się na interakcjach społecznych, gdzie swoim uczniom wpaja w