Przejdź do głównej zawartości

"Zagadki detektywistyczne. Nauka" - czy znajdziesz rozwiązanie aż 25 zagadek naukowych?

Witajcie! Dzisiaj mamy coś dla fanów zagadek i nauki. Wiecie co to takiego? "Zagadki detektywistyczne. Nauka", Wydawnictwa Debit których autorem jest Victor Escandell. W środku znajdziemy aż 25 zagadek naukowych. Chcecie dowiedzieć się więcej? Zapraszamy na recenzję!

Książka ma duży format, jest w twardej oprawie i już na samym początku wita się z nami hasłem: "Witaj detektywie". Czytelnik ma wyjaśnione krok po kroku jak rozwiązywać zagadki. Mają one trzy stopnie trudności. Znajdziemy tutaj zagadki: łatwe, średnie i trudne. Dodatkowo podzielone są one na dyscypliny nauki np. geografia, chemia, meteorologia, geologia, fizyka. Tych dyscyplin w sumie mamy 10. Każdy znajdzie coś dla siebie. Ta różnorodność w tematyce sprawia, że zagadki nie są monotonne i przewidywalne. 

Jakie znajdziemy jeszcze tutaj przykładowe odpowiedzi na pytania?
Może chcecie wiedzieć...
... Jak prowadzić śledztwo naukowe?
... Jak stworzyć swój zespół badawczy?
... Kim byli Albert Einstein czy Maria Skłodowska-Curie?


Każda zagadka rozpisana jest na dwie strony. Każda zawiera informację z jakiej dyscypliny nauki pochodzi, ile punktów zdobywamy za jej rozwiązanie oraz jaki ma poziom. Krok po kroku wyjaśniona jest jakaś sytuacja. Musimy zwracać tutaj uwagę na szczegóły, na dodatkowe informacje. Czasami ważna jest także nasza wyobraźnia czy też po prostu logiczne myślenie.

Naszą pierwszą zagadką był "Mądry ptak". Należy ona do łatwego poziomu i prawie 8-letni synek bez problemu ją rozwiązał. Drugą rozwiązaną bez mojej pomocy był "Jesienny spacer". Z czasem pojawiały się też takie zagadki nad którymi ja sama się dłuższą chwilę głowiłam.

A gdzie znajdziemy rozwiązanie zagadki?
Mamy takie specjalne otwierane okienka na których napisane jest zagadkowe pytanie. Gdy je otworzymy to mamy odpowiedź. Super opcja jest z tymi okienkami- to takie urozmaicenie książki. Nie musimy odpowiedzi szukać gdzieś z tyłu książki tylko mamy te okienka.



Jednak i na końcu książki czeka na nas niespodzianka. Każda zagadka powiązana jest z pewnymi naukowymi słowami kluczowymi np. prawo Archimedesa. I w tym miejscu jest wyjaśnione to zagadnienie. Dodatkowo mamy propozycje różnych doświadczeń dotyczących właśnie tych zagadnień. W naszym przypadku to się sprawdziło. Często po rozwiązaniu zagadki synek był tak spragniony wiedzy, że chciał "na własnej skórze" przekonać się dlaczego tak się dzieje a nie inaczej? Zdarzało się i tak, że na dobranoc czytaliśmy te zagadki to i nagle po jej rozwiązaniu niespodziewanie robiliśmy eksperymenty. Więc na pewno ta książka motywuje do takich działań.


"Zagadki detektywistyczne. Nauka" to zbiór różnych sytuacji do rozwiązania, które mają związek z różnymi dyscyplinami nauki. My dajemy dużego plusa za to co znaleźliśmy na końcu książki: dodatkowe wyjaśnienia tych trudniejszych pojęć i propozycje naprawdę ciekawych eksperymentów. To książka która zapewnia naukę poprzez zabawę! 


A wy chcielibyście z dzieciakami zamienić się w takich małych detektywów? 
Lubicie zagadnienia naukowe?


Komentarze

  1. Ale fajna. Nauka i zabawa w jednym, a to bardzo lubię.

    OdpowiedzUsuń
  2. Lubię takie ciekawe książki które zarówno bawią jak i uczą :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Fantastyczna książka, szalenie się nam spodobała, takie naukowe śledztwa, to zdecydowanie coś dla całej naszej rodziny. :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Uwielbiam takie zagadki i mimo że nie jestem dzieckiem to z chęcią bym rozwiązała wszystkie haha :D
    rilseeee.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  5. Połączenie nauki z zabawą to chyba najlepsza kombinacja, przyjemność i coś więcej to super sprawa.

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo fajna i wartościowa publikacja dla całej rodziny, a ilustracje świetne.

    OdpowiedzUsuń
  7. Ale świetna książka! Sama rozwiązywałabym takie zagadki, a dzieckiem nie jestem już dawno ;)

    OdpowiedzUsuń
  8. Cudowna książeczka! <3
    Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń
  9. Z Chęcią sama bym taką książkę przeczytała!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy rodzaj aktywności. To dla mnie wielka motywacja do dalszych działań :)

Zapraszam również na nasz Fanpage Uwielbiamy Testowanie.

Popularne posty z tego bloga

Jednorożce. Pojedynek w chmurach - recenzja gry

 Witajcie. Dzisiaj mamy dla Was recenzję gry "Jednorożce. Pojedynek w chmurach" od Muduko. Czy przypadła nam ona do gustu? Czy ma proste zasady? I przede wszystkim czy zapewnia dobrą zabawę? Jesteście ciekawi? Odpowiedź znajdziecie poniżej... Gra zawarta jest w niewielkim pudełku. Jest ono solidne i ma magnetyczne zamknięcie, przez co elementy tak szybko nam nie wypadną. Kolorystyka pudełka jest też bajkowa- po prostu przyciąga uwagę. Jak sama nazwa wskazuje jest to gra, gdzie głównymi bohaterami są jednorożce. A jakie są jej zasady? Zaraz Wam wszystko opiszemy... Jednak najpierw zajrzyjmy do środka... A w środku znajdziemy: - 6 drewnianych pionków, - 12 naklejek na pionki - 4 planszetki (2 kwadratowe i  2 prostokątne), - 14 żetonów tęczy, - instrukcję. Jak jest cel gry? Należy złapać przeciwnika w pułapkę, skacząc po chmurkach i zostawiając za sobą żetony z tęczą, tak aby nie mógł on wykonać kolejnego ruchu. Wiek graczy? 7 lat w górę. Jednak u nas już 6-latek sobie poradził

Testujemy kaszki dla najmłodszych od Mamuko

Witajcie! Dzisiaj przychodzimy do Was z recenzją kaszek od Mamuko. Słyszeliśmy ostatnio o nich wiele pochlebnych opinii. Czy i nam one przypadły do gustu? Zaraz Wam wszystko opiszemy. Kaszki dostaliśmy przy współpracy ze sklepem internetowym Krabb. Często robimy tam zakupy- znajdziecie tam to co niezbędne dla malucha i oczywiście wyprawkę skompletujecie tam od A do Z. Jednak przejdźmy do kaszek. W naszym zestawie testerskim znalazły się trzy kaszki: - Kaszka ryżowa, - Kaszka gryczana, - Kaszka pełnoziarnista. Jak widzicie już same opakowania przyciągają uwagę. Kaszki pochodzą z litewskich upraw ekologicznych i spełniają wszystkie unijne normy. Są to jedyne na rynku nieprzetworzone kaszki, które certyfikowane są jako żywność dla dzieci, więc przechodzą dodatkowe kontrole jakości. Podczas ich produkcji nie używa się temperatury co sprawia, że zachowują wszystkie wartości odżywcze jakie znajdziemy w zbożach. Przyjrzeliśmy się bliżej składowi tych kaszek i faktycznie nie mamy tutaj cukru,

Książeczki dla dzieci o uczuciach i nie tylko

Witajcie. Dzisiaj mamy dla Was recenzję aż trzech wydań. Są to książeczki dla dzieci o uczuciach, pozytywnym zachowaniu i mindfulness. Wszystkie cechuje to, że znajdziemy w nich ćwiczenia dla dzieci. A to wszystko od ToTamto. Uczucia. Ćwiczenia dla dzieci Tutaj najmłodsi przenoszą się do świata uczuć, aby bardziej je zrozumieć. Piszemy najmłodsi ponieważ książeczka przeznaczona jest już dla dzieci od 3 roku życia. Znajdziemy w niej proste zadania, dzięki którym możemy dowiedzieć się jak rozpoznawać emocje, jak je wyrażać i przede wszystkim jak nad nimi panować. Jednak nie chodzi tutaj o to, aby te emocje w sobie tłumić. Musimy je po prostu zrozumieć. Ćwiczenia w tym wydaniu są różnorodne. Mamy i kolorowanki, zagadki, labirynty, pisemne zadania. Można je wszystkie dostosować do wieku i możliwości dziecka. Autorką jest tutaj Diane Romo - nauczycielka o blogerka. Od ponad dwudziestu ośmiu lat, uczy dzieci i w swojej pracy skupia się na interakcjach społecznych, gdzie swoim uczniom wpaja w