Przejdź do głównej zawartości

Jak żyć szczęśliwie? Cenne wskazówki w książce „Słowa na pożegnanie” Benjamina Ferencza i Nadii Khomami

Przed Wami książka, która przedstawia niezwykle ciekawe życie Benjamina Ferencza, prokuratora procesów norymberskich. W wywiadzie udzielonym Nadii Khomami opowiedział o swoim trudnym oraz ubogim dzieciństwie, wczesnej młodości, pracy i wojnie. Benjamim Ferencz posiada liczne osiągnięcia wojenne m.in. pięć gwiazd bitewnych Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych oraz nagrody tj. Medal Wolności. Uczestniczył również przy wyzwoleniu wielu obozów koncentracyjnych np. Buchenwald, Mauthausen. Możemy z bliska przyjrzeć się tej postaci i odkryć, że pomimo pozorów oraz powadze swojej pracy jest człowiekiem pełnym humoru i dystansu. 

Książka składa się z następujących rozdziałów, w których Benjamin Ferencz porusza istotne zagadnienia dotyczące życia, szczęścia oraz miłości:

1.      O MARZENIACH : Nie musisz podążać za tłumem

2.      O WYKSZTAŁCENIU : Ucz się, gdziekolwiek jesteś

3.      O SYTUACJI ŻYCIOWEJ : Podźwignij się o własnych siłach

4.      O ŻYCIU : Ta droga jest wyboista i nie zawsze prosta

5.      O ZASADACH : Wybieraj takie, które służą dobru

6.      O PRAWDZIE : Zawsze mów, co myślisz, nawet jeśli nikt cię nie słucha

7.      O MIŁOŚCI : Istnieją rzeczy ważniejsze niż ratowanie świata

8.      O WYTRWAŁOŚCI : Popchnij głaz jeszcze kawałek pod górę

9.      O PRZYSZŁOŚCI : Skup wzrok na horyzoncie, a ręce trzymaj na sterze

Benjamim Ferencz opowiada o miłości, wsparciu oraz radości jaką musimy odkrywać codziennie. Przeżył szczęśliwe życie ze swoją żoną, którą bardzo ciepło wspomina. Poruszone zostały również zagadnienia dotyczące pracy, wytrwałości oraz odwagi. Nie zapominajmy przekuwać swoich słabych stron w atuty. 

„Odnajdywanie odrobiny radości w każdym dniu twojego życia da ci pokrzepienie, niczym drewno dorzucone do ogniska, dzięki któremu twój płomień nie zagaśnie”.

Po tej lekturze wyciągnęłam wiele wniosków na temat ludzkiego życia oraz co tak naprawdę jest ważne. Myślę, że ta książka to pouczająca oraz cenna lekcja. Autor podkreśla, że sami mamy wpływ na to, jak się potoczy nasze życie, czy będziemy szczęśliwi. Sam pochodził z bardzo ubogiej rodziny, jednak dzięki wytrwałości i odwadze pokonał swoje słabości i osiągnął sukcesy. Sami wybieramy drogę, którą podążamy.

„Niezależnie od tego, w jakich warunkach dorastałeś, uwierz, że jeśli tylko zechcesz, możesz robić coś innego.”

„Z odpowiednią dozą wiary i zaangażowania możesz osiągnąć wszystko co tylko zechcesz.”

 

Znacie posać Benjamina Ferencza?
Lubicie książki, które skłaniają nas do refleksji nad własnym życiem?

Komentarze

  1. Uwielbiam, gdy książka wyzwala we mnie takie szeroko zakrojone refleksje dotyczące życia.

    OdpowiedzUsuń
  2. Cenię sobie refleksyjne książki.

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie słyszałam nigdy to tym autorze, ale cytat, który tu przytoczyłaś jest urzekający - koniecznie muszę znaleźć i przeczytać całość :)
    A propos książek, które skłaniają do zastanowienia się ciut dłużej ogromnie polecam "Czułą przewodniczkę" i - nomen omen: "Urzekającą". Dla mnie to lektury obowiązkowe :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo refleksyjna książka.

    OdpowiedzUsuń
  5. Patrząc na same tytuły rozdziałów można powiedzieć banały. W wielu życiowych poradnikach znajdziemy takie rady a jednak najbardziej trafiają prawdziwe przeżycia i przemyślenia na nich oparte. Dlatego książka jednak mnie kusi :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Myślę,że każdy z nas ma swój własny pomysł na szczęśliwe i satysfakcjonujące życie - ale takie książki na pewno mogą nas na niego w jakiś sposób naprowadzić.

    OdpowiedzUsuń
  7. podoba mi się to o prawdzie, zacznę stosować takie działanie

    OdpowiedzUsuń
  8. Dobrze, że to pouczająca książka i z jej lektury można wyciągnąć wnioski.

    OdpowiedzUsuń
  9. oj tak tam gdzie wszyscy myślą tak samo tam nikt nie myśli zbyt wiele, warto sie uczyc i wnioski wyciągać:) Co do mówienia tego co sie myśli to sądzę że nei zawsze warto:)

    OdpowiedzUsuń
  10. Refleksyjna lektura, na pewno warto po nią sięgnąć i przemyśleć kilka spraw, bo tak jak piszesz wnioski mogą być zaskakujące

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy rodzaj aktywności. To dla mnie wielka motywacja do dalszych działań :)

Zapraszam również na nasz Fanpage Uwielbiamy Testowanie.

Popularne posty z tego bloga

"Co i jak rośnie w ogródku" - recenzja

Witajcie! Dzisiaj mamy dla Was recenzję książki z serii "Od... do" Wydawnictwa Papilon - "Co i jak rośnie w ogródku" autorstwa Liliany Fabisińskiej. Na samym wstępie książka zaskoczyła nam pozytywnie swoim rozmiarem i grubymi, kartonowymi stronami. Dodamy do tego jeszcze piękne, kolorowe ilustracje, które są dość szczegółowe. Z tego wydania możemy dowiedzieć się jak sadzić, siać i dbać o rośliny, aby cieszyć się zbiorami. Przyznam się, że sama jako osoba dorosła z ciekawością wczytywałam się w tekst i znalazłam w nim kilka ciekawostek, które mnie zaskoczyły. A o jakich roślinach mowa? Wymienimy kilka... A są to: rzeżucha, dynia, groszek zielony, truskawka, tulipan, nasturcja czy też mięta pieprzowa. Opis każdej rośliny to obszerne dwie strony. Każda posiada ramkę z której dowiemy się: kiedy wysiewać roślinę, jakie przygotować stanowisko i jak często ją podlewać. To świetne vademecum małego i dużego ogrodnika. Książka pokazuje, że świat ogrodu potrafi być fascynujący

"Tomek i tata" Susanne Weber - nasza recenzja

Witajcie! Dzisiaj przedstawiamy Wam zbiór historyjek do wspólnego czytania (najlepiej dla taty i syna, lecz nie jest to warunek konieczny). Opowieści te świetnie sprawdzają się jako lektura na dobranoc dla 3-6 latków. A więc, przed Wami recenzja książki pt. "Tomek i tata" Susanne Weber od Wydawnictwa Debit. Historyjki nie są długie (mają ok. 3 strony), napisane są prostym językiem i dotyczą codziennych spraw Tomka, który jest przedszkolakiem i jego taty. Tata często znajduje rozwiązanie z trudnej sytuacji, potrafi doradzić i ma poczucie humoru. Tomek lubi dobrą zabawę, a poprzez różne doświadczenia poznaje świat razem z tatą.  Znajdziemy tutaj np. opowieść "o kichających gwiazdach", dowiemy się jak poradzić sobie z nielubianym przez dzieciaki sprzątaniem, czy też poznamy jak wyglądał męski dzień Tomka i jego taty. Niektóre historyjki mają pouczające przesłanie, inne są takie "zwykłe i codzienne", a jednak przyciągają uwagę małego słuchacza. Znajdziemy w ni

"Sekretne życie strupków" - nasza recenzja

 Witajcie! Przeróżne otarcia jak i skaleczenia mogą się nam przytrafić w różnych miejscach i w różnych momentach. Jednak nasze ciało jest tak zbudowane, że wie jak rozpocząć walkę z tymi problemami. Książka "Sekretne życie strupków" od Wydawnictwa Debit zabiera nas w podróż w głąb naszego organizmu i nie tylko. Tekst stworzyła Ariadna Garcia Turon, a z języka katalońskiego przetłumaczyła go Karolina Jaszecka. Zapraszamy na naszą recenzję! Zaczniemy od tego, że książka jest naprawdę duża... Jej wymiary to: 25 cm x 28 cm. I ma solidną grubą okładkę. Co do ilustracji w wykonaniu Mariony Tolosy Sistere - są one charakterystyczne. Znajdą one zapewne i zwolenników i przeciwników. Nam się tak średnio podobają. To co znajdziemy w środku? Na początku przedstawia nam się Uraz. Informuje czytelników, że jego ulubionym miejscem jest podwórko i to właśnie między innymi tutaj jesteśmy narażeni na różne otarcia, siniaki, skaleczenia itp. Pokazuje w jaki sposób one powstają. Następnie dzieck