Witajcie! Czasami lubimy sięgnąć po gry słowne. Jedną z nich jest "Gadka szmatka" od Wydawnictwa Alexander Toys.
W skrócie powiemy Wam jaka jest zasada w tej grze. Jesteście gotowi?
A więc, tak: "W odmierzonym czasie ułóż jak najdłuższe zdanie z wyrazów na wylosowaną literę". Brzmi ciekawie? Warto spróbować swoich sił w tej grze. To może chcecie zajrzeć do środka?
W pudełku znajdziemy: karty z literami, karty z hasłami, klepsydrę, tabliczki z wyrazami, planszę, pionki, kostkę i szmatkę.
Na początku losujemy kartę z hasłem np. liczby, zawody, owoce. Następnie losowana jest litera. I wtedy za zadanie mamy ułożyć jak najdłuższe zdanie związane z daną kategorią i zaczynające się na daną literę. W zdaniu możemy zastosować jeszcze wyrazy z tabliczki (się, w z, na, lub, i) jednak one nie są punktowane. Każdy wyraz to 1 punkt do przodu na naszej planszy. Dlatego nasza plansza ma tak dużo pól. Oczywiście odmierzany mamy tutaj czas za pomocą klepsydry, Należy pamiętać o tym, aby zdanie zawierało orzeczenie i było poprawne stylistyczne. Zdania układa się pojedynczo np. według ruchu wskazówek zegara.
Pokażemy Wam przykład.
Wylosowana została kategoria "Kwiaty" oraz literka "R".
Nasze zdanie: Różowa, róża rabatowa rośnie na równej rabacie.
Za to zdanie mamy 6 punktów i przesuwamy się o 6 pól do przodu. Jak już wcześniej wspomnieliśmy wyrazy z tabliczki nie są punktowane, jednak dzięki nim zdanie często ma sens.
Wygrywa ta osoba, która jako pierwsza postawi swój pionek na ostatnim polu numer 63.
A co ze szmatką? Jest ona symbolem lidera, osoba która w danym momencie ma najwięcej punktów może sobie ją narzucić na głowę. Mamy tutaj taki element zabawy.
Jest jeszcze drugi wariant gry, gdzie zdanie układają wszyscy naraz, Każdy zapisuje swoje na kartce, a gdy już je ma woła: "Stop". Oczywiście uruchomiona zostaje tutaj klepsydra, a dodatkowo wykonuje się rzut kostką (liczba oczek = liczba wyrazów z jakich ma się składać zdanie). Jest to bardziej skomplikowany wariant gry. Polecamy go dla zwolenników zaciętej rywalizacji.
Myśmy na razie z naszym 8-latkiem testowali 1 wariant gry i bardzo nam się spodobał. Przy pierwszych próbach, żeby oswoić się z grą zrezygnowaliśmy z klepsydry.
Czasami powstawały nam zdania, które rozbawiały nas do rozpuku. Czasami nawet nie wiedzieliśmy, że mamy taką bujną wyobraźnię! Gra doskonale sprawdza się w większym gronie. Polecamy!
I jak Wam się podoba taka gra słowna?
Będę szukała tej gry dla mojego chrześniaka.
OdpowiedzUsuńEkstra gra. KW
OdpowiedzUsuńAle świetna gra :D
OdpowiedzUsuńTo kolejna gra, którą warto zapamiętać.
OdpowiedzUsuńdostosowanie gry do poziomu grajacych to dobra umiejętność :) czasem, by zabawa się udało trzeba zrezygnować z pewnych punktów regulaminu, jak np wspomniana klepsydra :) super, że spędziliście razem czas na świetnej zabawie :)
OdpowiedzUsuńFajne, podoba mi się bardzo :-)
OdpowiedzUsuńJaka super gra- zwłąszcza dla nieco starszych dzieci :-)
OdpowiedzUsuńFajna i taka kolorowa :)
OdpowiedzUsuńale genialne! coś dla mnie ;D
OdpowiedzUsuńAle fajna gra! Pierwszy raz o niej słyszę :) A;exander zawsze pozytwynie zaskakuje :)
OdpowiedzUsuńChętnie sama zagrałabym w taką grę!
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawa gra
OdpowiedzUsuńciekawy blog, bardzo mnie zainteresowały tematy poruszone, polecę go znajomej
OdpowiedzUsuń